Spoločnosť Zahraničné

V Česku pribudlo takmer 800 nakazených nových koronavírusom, je to najviac od vypuknutia pandémie

Zdroj: TASR / Milan Kapusta

PRAHA – V Českej republike pribudlo v piatok 798 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, čo je podľa údajov ministerstva zdravotníctva rekordný nárast od začiatku pandémie. Rekordný denný nárast nových prípadov nákazy hlásia v Česku už štvrtý deň po sebe, informujú české médiá.

Vo štvrtok pribudlo 679 prípadov, v stredu 649, v utorok 504. Aktuálne sa z ochorenia COVID-19 v Česku lieči 7793 pacientov. V nemocniciach je hospitalizovaných 190 pacientov s koronavírusom. Od počiatku pandémie sa nakazilo 27.249 osôb, z ktorých 429 zomrelo. Česko má najvyššie tempo nárastu šírenia nákazy spomedzi okolitých krajín. Denný prírastok nových prípadov na milión obyvateľov je napríklad v Nemecku či v Poľsku štvrtinový.

Najvýznamnejším lokálnym ohniskom je naďalej Praha, ktorá je v oranžovom stupni, čo znamená začínajúci komunitný prenos. Česká metropola preto pristúpi k ďalším protiepidemickým opatreniam. Do zeleného stupňa boli novo zaradené okresy Hodonín, Beroun, Kladno, Mělník, Praha-východ, Praha-západ, Kolín, Příbram, Třebíč a Blansko.