Zahraničné

V centre Prahy zavalilo stavbárov

Ilustračné foto: ZDROJ: AP

PRAHA: V centre Prahy sa dnes v jednom z rekonštruovaných domov zrútilo poschodie. Prepad podlažia zavalil asi 5 ľudí. Tri osoby sú už v starostlivosti záchrannej služby.

“Nahlásili nám pád klenby, ale nakoniec hasiči zistili, že sa prepadlo poschodie s rozmermi približne päťkrát desať metrov. Na miesto okrem hasičov vyrazili aj špeciálne psy na vyhľadávanie osôb. Hasiči našli zatiaľ tri osoby, ktoré odovzdali záchranárom, a stavajú provizórnu ochranu proti ďalšiemu pádu,” povedala pre spravodajský portál Novinky.cz hovorkyňa hasičov Kateřina Suchanská.

Na miesto boli vyslané štyri posádky záchrannej služby, dvaja lekári a inšpektor. “Celkovo máme nahlásených päť zranených. Záchranári majú v starostlivosti tri osoby, ktoré sú v stredne závažnom stave. U jedného muža bolo nutné zabezpečiť dýchacie cesty a uviesť ho do umelého spánku a vo veľmi vážnom stave je prevážaný do nemocnice. Na ďalších dvoch čakáme,” povedala hovorkyňa záchranárov Jana Poštová.

Záchranári aktivovali traumatologický plán. “Na mieste zasahuje navyše aj špeciálne vozidlo Atego a ďalšie dve posádky,” dodala Poštová. Traumaplán okrem iného znamená, že nemocnice sa musia pripraviť na väčší počet zranených. Podľa prvotných informácií došlo k zrúteniu klenby stropu opravovanej budovy, potvrdila polícia.

Hasiči požiadali o pomoc Český Červený kríž a povolaný bol takisto sací bager, statik a psychológovia. Zásah zložiek komplikoval dopravu v centre Prahy, predovšetkým na ulici Národná trieda. Polícia odklonila i prevádzku električiek.