Bratislava Regióny

V centre Bratislavy sa predstaví s tvorbou a výrobkami vyše 120 majstrov ÚĽUV

ZDROJ: foto Dano Veselský

BRATISLAVA – Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) opäť pripravuje svoje vrcholné podujatie v centre Bratislavy. Festival Dni majstrov ÚĽUV sa uskutoční na Hviezdoslavovom námestí v posledný augustový víkend 25.-26.8. Jeho 28. ročník ponúka pestrý program, kde okrem prezentácie tvorby nebude chýbať tradičná kuchyňa, módna prehliadka, tvorivé hry ani remeselné dielne pre záujemcov.

“ÚĽUV je naša kľúčová organizácia v starostlivosti o ľudovú kultúru a remeslá. Uvedomujeme si jej dôležitosť a preto jej vytvárame podmienky,” povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii v Bratislave generálny riaditeľ sekcie kultúrneho dedičstva na Ministerstve kultúry SR Radoslav Ragač.

Podľa Kataríny Tomkovičovej, poverenej zastupovaním generálnej riaditeľky ÚĽUV-u, na festivale sa predstaví 120 remeselníkov, prítomní budú aj ďalší majstri remesiel a 14 lektori, ktorí sa budú venovať záujemcom o bližšie spoznanie remesiel. “K doterajším 418 majstrom ÚĽUV udelíme tento titul trom ženám a trom mužom,” prezradila Tomkovičová.

Návštevníci festivalu uvidia tvorbu hrnčiarov, čipkárok, kováčov, drevorezbárov, drotárov, krasličiarok, hrnčiarov a iných remeselníkov.

“Tento ročník je zameraný na využitie vlny. Je to unikátny prírodný materiál dlhodobo využívaný u nás na odevné a iné výrobky. Jeho spracovanie rôznymi spôsobmi, textilné a iné využitie prezradí výstava v Justiho sieni Primaciálneho paláca. Po Bratislave ju uvidia aj v zahraničí,” informovala Libuša Jaďuďová, riaditeľka Múzea ľudovej umeleckej výroby ÚĽUV v Stupave.
Okrem vlny si návštevníci môžu vyskúšať točenie na hrnčiarskom kruhu, maľbu na sklo, prácu so šúpolím či drôtom. “Prvý raz budeme prezentovať čabajskú výšivku na kartón aj modrotlačovú výrobu. S čipkárskou tvorbou sa predstaví 13 klubov z rôznych častí Slovenska,” povedala riaditeľka Regionálneho centra remesiel ÚĽUV Oľga Fratričová.

Informácie o programe sú na internetovej stránke www.uluv.sk.