Regióny Žilina

V Budatíne posvätia nový kostol, jeho výstavba stála takmer pol milióna

Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

ŽILINA – Tri roky trvala výstavba nového kostola v žilinskej mestskej časti Budatín. Kostol sv. Jozefa robotníka, ktorého výstavba stála 430-tisíc eur, v sobotu 9. novembra počas svätej omše konsekruje žilinský biskup Tomáš Galis. O udalosti informovala tlačová kancelária Konferencia biskupov Slovenska (KBS).

 

So stavbou kostola, ktorý navrhol Ľubomír Zaymus, začali na jeseň 2016. Podľa informácií KBS kostol stojí na pozemku, ktorý farnosť získala odkúpením od mesta Žilina za 44-tisíc eur. “Výstavba kostola stála približne 430-tisíc eur, pričom veľký objem prác bol vykonaný svojpomocne. Na financovaní sa podieľali najmä farníci prostredníctvom zbierok a ďalší darcovia,” uviedol k stavbe nového kostola miestny farár Marián Záhumenský.

O hrubú stavbu kostola sa postarala firma Oravastav, autorom kostolných vitráží je Pavol Muška. “Vitráž, ktorá je venovaná sv. Jozefovi robotníkovi, je definovaná stavbami po stranách postáv, pretože sv. Jozef bol tesár. Spodok mozaiky naznačuje vzostup od zeme vyjadrený zemitou farebnosťou a farbami prírody, ale aj domčekmi a postupujúc smerom hore k nebu farbami, ktoré ožívajú,” povedal k svojej práci Muška.

Budatín je v súčasnosti filiálkou farnosti Žilina – Zástranie. Počas sobotňajšej svätej omše nový kostol posvätí žilinský biskup Tomáš Galis. “Ďakujeme Pánu Bohu, že sme mohli postaviť tento kostol v Budatíne na Božiu slávu a duchovné dobro veriacich. Ďakujem všetkým, najmä starým a chorým za modlitby a obety. Ďakujem farníkom za ich prácu, všetkým dobrodincom a anonymným darcom za ich príspevky,” uzavrel miestny farár Záhumenský.