Spoločnosť Zahraničné

V Budapešti sa rozlúčili s maďarskými obeťami zrážky lodí

Flotila 15 lodí s čiernymi vlajkami, ktorá vyplávala v piatok o 11.00 h v Budapešti od Margitinho mosta k Arpádovmu mostu. Zdroj: SITA/AP

BUDAPEŠŤ – Flotila 15 lodí s čiernymi vlajkami vyplávala v piatok o 11.00 h v Budapešti od Margitinho mosta k Arpádovmu mostu, kde sa konala rozlúčka s dvoma maďarskými obeťami zrážky švajčiarskej výletnej lode Viking Sygin s vyhliadkovou loďou Hableány 29. mája.

 

Informoval o tom spravodajský server Index.hu, podľa ktorého pri piatich úderoch lodného zvona napoludnie položili na hladinu rieky urnu so spopolnenými pozostatkami lodníka Jánosa P. Kapitána Lászlóa L. pochovajú na žiadosť pozostalých neskôr v úzkom rodinnom kruhu.

Na palube dvoch lodí boli pozostalí po obetiach, ďalšou loďou sa plavili novinári. Na Margitinom moste a v jeho okolí sa zhromaždil dav, ktorý si prišiel uctiť pamiatku zosnulých lodníkov.

Všetky lode na budapeštianskom úseku Dunaja mali od rána spustené vlajky na pol žrde.

Bilancia potopenia lode Hableány medzi piliermi Margitinho mosta po zrážke s výletnou loďou večer 29. mája je 27 mŕtvych, vrátane dvojčlennej posádky. Z Dunaja sa po havárii podarilo zachrániť sedem Kórejčanov, po jednom nezvestnom ešte stále pátrajú.