Domáce Spoločnosť

V Bratislave nacvičujú pátranie po nezvestnom lietadle

Ilustračné foto. Zdroj: TASR/AP

BRATISLAVA – Záchranné zložky pripravujú dnes v Bratislave cvičenie zamerané na pozemné a letecké pátranie po nezvestnom dopravnom lietadle s 12 osobami na palube. Ako ďalej agentúru SITA informoval štátny podnik Letové a prevádzkové služby SR, cvičenie sa uskutoční v lokalite mestských lesov v Rači, začína sa o 9:00.

 

“Cvičenie začne Záchranné koordinačné stredisko Bratislava ráno vyhlásením pohotovosti pre všetky kompetentné zložky,” povedala špecialistka na vonkajšie vzťahy štátneho podniku Michela Legelová. Na cvičení s názvom „Pád lietadla v lesnom teréne“ budú participovať zložky Policajného zboru, Hasičského a záchranného útvaru hlavného mesta SR Bratislavy, pátracia a záchranná služba Ozbrojených síl SR, Letecký a námorný vyšetrovací útvar aj sekcia krízového riadenia Ministerstva vnútra SR. Hasičské jednotky cvičenie odštartujú o 9:30 v Malých Karpatoch v oblasti Pánovej lúky – Červený kríž. Hasiči upozorňujú, že pri vstupe motorových vozidiel do oblasti Malých Karpát je potrebné rešpektovať dopravné značenie.

Cvičenie lietadla

“Taktické cvičenie po páde lietadla v neznámom teréne sa v takomto rozsahu uskutočňuje na území hlavného mesta Bratislavy po prvýkrát,” povedala Legelová s tým, že cieľom je preverenie koordinácie pátracích a záchranných zložiek. Nad územím SR podľa štatistík preletí v letnom období denne viac ako dvetisíc dopravných lietadiel s tisíckami cestujúcich na palube a za rok sa počet preletov blíži k pol miliónu.

“Aj napriek tomu, že jedna z hlavných priorít je zaistenie maximálnej bezpečnosti leteckej prevádzky, možnosť vzniku leteckej nehody, núdzového pristátia, alebo inej udalosti, pri ktorej bude nevyhnutné použiť pátraciu a záchrannú službu na pomoc lietadlám v tiesni, nie je možné vylúčiť,” dodala Legelová

Cvičenie lietadla. Ilustračné foto. Zdroj: AP Photo/Korea Pool