Bratislava Regióny Top

V Bratislave kvôli farmárom kolabuje doprava

Zdroj: Glob.sk

BRATISLAVA – Premiér Peter Pellegrini pozval farmárov na rokovanie vlády. Tí však neboli spokojní s jeho výsledkom. Preto  sa išli poradiť so svojimi kolegami, aké kroky ďalej podniknú. Rozhodli sa, že budú protestovať a zablokovali nielen Most SNP, ale aj Špitálsku ulicu, kde nepremávajú ani električky. Tvrdia, že už toho všetkého majú dosť.

 

Farmári po rokovaní vlády, na ktoré ich pozval premiér Peter Pellegrini, hovoria, že nie sú spokojní s jeho výsledkom. Tvrdili, že niektoré ich požiadavky boli odignorované a išli sa poradiť s kolegami na Tyršovo nábrežie, aký bmá byť ich ďalší postup. „Odchádzame v stave, že sme si skonštatovali, že všetko funguje, ako ministerstvo robí, a má dlhodobejšie ciele. Nepadlo nič konštruktívne,“ povedali.

Následne zablokovali Most SNP, kde si kľakli a odstavili stroje, čím paralyzovali dopravu v hlavnom meste. Keďže sú uzatvorené aj viaceré nájazdy a zjazdy na kruhovom objazde pod Prístavným mostom, doprava v metropole totálne skolabovala. Paralyzovaná bola aj MHD, kde v radoch stáli vozidlá a kolóny siahajú až od Námestia slobody až po Aupark. 

Patrik Magdoško, ktorý kľačal spolu so svojimi kolegami na ceste, kričal že už majú toho dosť a takýto postup museli zvoliť. Okolo neho je niekoľko desiatok farmárov, pričom niektorí z nich mali na rukách aj deti. Okolostojaci ľudia farmárom tlieskali a podporovali ich. Niektorí však na situáciu hromžili, pretože sa nevedeli dostať do škôl pre svoje deti. Ľudí, ktorí ich posielali preč, farmári posielali otvorene ,,do riti”.

Situácia na Moste SNP. Zdroj: Waze

Na mieste bol aj antikofliktný tím, ktorí sa snažil situáciu upokojiť. Magdoško povedal, že polícia uzavrela Tyršovo nábrežie, kde parkujú, pričom nikto sa nevie dostať na parkovisko, ani z parkoviska. Rovnako tvrdia, že ich kolegom vzali doklady a farmári požadovali ich vrátenie.  Keď tak polícia spravila, farmári najskôr uvoľnili dva pruhy a následne celú blokádu ukončili. Situácia napriek tomu bola pokojná a nedošlo k žiadnemu konfliktu. Vodiči však na protestujúcich farmárov trúbili. Uviedli, že vo štvrtok, keď bude rok od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, a v hlavnom meste je zorganizovaná spomienková udalosť, protestovať ani blokovať dopravu nebudú. Povedali však, že samotného podujatia sa zúčastnia. 

O 15:30 blokáda skončila a vozidlá môžu prechádzať v jednom pruhu v protismere. Farmári sa o 15:40 presúvajú v bus pruhoch na Tyršovo nábrežie, kde od utorka parkujú. Premávka cez Most SNP v smere z centra je obnovená. Smer do centra je podľa informácii zatiaľ zatvorený, policajti v Petržalke odkláňajú dopravu cez obchádzkovú trasu. Na Palisádach pri NR SR vytvorili farmári s traktormi kolónu. Následne ich museli odprevádzať policajti. Z Palisád v smere do Petržalky prioritne púšťali osobnú dopravu a MHD.

Blokáda ochromila celú Bratislavu. Zdroj: Waze

Blokáda, ktorú si farmári naplánovali v čase začínajúcej popoludňajšej dopravnej špičky spôsobila výrazné zdržanie v celej Bratislave. Kolóny sú na ceste cez Jaskový rad, na Brnianskej, Karadžičovej, pomaly sa začínajú rozpúšťať kolóny na Staromestskej. Kolóny sú aj na Špitálskej, moste Lafranconi v smere do centra.