Bratislava Domáce Košice Regióny Šport Top

V Bratislave a Košiciach dnes vypukne hokejové šialenstvo. Stáť nás bude milióny

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA/KOŠICE (Petra Hollá/TASR) – Už o pár hodín začne najväčší športový sviatok pre všetkých fanúšikov hokeja. V Bratislave a Košiciach popoludní odštartujú prvé zápasy základnej skupiny majstrovstvej sveta v ľadovom hokeji. Náš tím sa na domácom ľade predstaví po ôsmich rokoch a privítame tu množstvo hokejových špičiek z celého sveta. Ich ubytovanie z väčšej časti pokrýva organizačný výbor majstrovstiev, celkovo nás hosťovanie šampionátu bude stáť milióny eur. Železnice vypravia špeciálne hokejové vlaky. 

 

 

Hokejové šialenstvo už čochvíľa odštartuje otvárací ceremoniál, ktorý oficiálne otvorí 83. majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, ktoré hosťuje Slovensko. Po ôsmich rokoch sa tak hokejový sviatok opäť uskutoční v dvoch najväčších mestách našej krajiny – v Bratislave a Košiciach. Slovenský tím však tento rok nebude zápasy základnej skupiny hrať v hlavnom meste, ale v metropole východu. Druhého šampionátu, ktoré Slovensko hostí ako samostatná republika, sa zúčastní 15 krajín, ktoré sa rozdelili do dvoch skupín – A skupiny a B skupiny. 

Celkovo sa na Slovensku predstaví zhruba 400 hráčov, podľa riaditeľky komunikácie majstrovstiev sveta Michaely Grendelovej je maximálny počet hráčov v jednom tíme 25. Rovnakému počtu hráčov každej krajiny organizátori podujatia preplácajú ubytovania, spolu s ôsmimi členmi realizačného tímu. Za každého človeka navyše si krajiny musia platiť sami. Podľa šéfa organizačného výboru Igora Nemečeka hradíme ubytovanie aj za všetkých rozhodcov a ľudí z IIHF. A to na minimálne dva týždne. 

Šéf organizačného výboru Igor Nemeček uviedol, že sa okrem tímov platí ubytovanie aj pre rozhodcov a ľudí z IIHF. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Z toho dôvodu sa oproti prvým majstrovstvám organizovaným na Slovensku v roku 2011 zdvihol aj rozpočet o pár miliónov eur. Grendelová dodala, že tímy sú spolu s hráčmi ubytovaní v hoteloch, kvôli ich ochrane však nedefinovala, v ktorých. “Organizačný výbor nedostáva z IIHF žiadnu subvenciu. My platíme poplatok za to, že organizujeme MS, čo je vyše milión eur. Platíme poistenie celých MS a všetky náklady spojené s tímami od ich príchodu na letisko. Teda transport, stravovanie a ostatné veci. Len na ubytovanie ide z rozpočtu organizačného výboru cez 3 milióny eur,” povedal Nemeček. 

Vyšší rozpočet

Organizovanie majstrovstiev sveta na Slovensku nie je ani zďaleka lacný špás. “Celkový rozpočet je nadimenzovaný na 18 miliónov eur. Budeme radi, ak ho dodržíme, zatiaľ o žiadnom bližšom čísle hovoriť nemôžeme,” uviedla Grendelová. Čo sa týka tržieb a zisku, organizačný tím nemá presne určené, aký zisk očakávajú. Budú však radi, ak dosiahne podobnú hodnotu ako v roku 2011, a to zhruba tri milióny eur.  

Lístky sú vypredané na 80 percent, na domáce zápasy sa už nedajú kúpiť. Celkovo je v predaji ešte asi stotisíc lístkov. Pre fanúšikov, ktorí prídu do košickej fanzóny je pripravená súťaž. “Pre každý zápas sme uvoľnili 100 lístkov. To znamená, že tí, ktorí navštívia fanzónu, môžu vyhrať niekoľko lístkov na každý zápas. Celkovo je do súťaže uvoľnených 700 lístkov,” vysvetlila. 

Pre prvé tri miesta majstrovstiev sveta sú pripravené tematické medaily. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Podľa hovorkyne od jednotlivých tímov nezaznamenali nijaké špeciálne požiadavky. “Tradične kanadský a ruský tím mal vyššie požiadavky na ubytovanie, čiže im zabezpečujeme viacej izieb. Iné špeciálne požiadavky neboli, ale lotyšskému tímu sa opticky zväčšovala šatňa tým, že sa tam usádzali zrkadlá. Ide však o drobnosti, ktorým vychádzame v ústrety,” uzavrela. 

Samotný organizačný výbor sa pripravil na rôzne scenáre a zabezpečil sa aj proti náhlemu výpadku elektrického prúdu. Dbať sa bude aj na vysokú kvalitu ľadu. Kým iné tímy boli viac-menej spokojné s komfortom a vybavenosťou hokejových šatní, Rusi si ju zariadili po svojom. Obliekli ju do červenej farby, olemovali ju svojimi symbolmi a sloganmi, aby sa v nej hráči cítili ako doma.

Rusi si šatňu pretvorili vo svoj obraz. Zdroj:  TASR / Dano Veselský

Hokejové legendy

Na košickej a bratislavskej aréne sa predstavia aj viaceré známe osobnosti z NHL. Aj náš tím posilnili viaceré zvučné mená – v bránke sa ukáže napríklad Július Hudáček, či Marek Čiliak.  Tú budú brániť Andrej Sekera, Martin Féherváry, a v útoku budú hrať Tomáš Tatar, Libor Hudáček, Marko Daňo, Ladislav Nagy, Michal Krištof, Richard Pánik, či Dávid Bondra. Rovnako sa môžeme tešiť na Olivera Ekmana Larssona (Švédsko), Jevgenija Malkina (Rusko), Alexandra Ovečkina (Rusko), Yannica Webera (Švajčiarsko), Matta Murraya (Kanada), Patricka Kanea (USA), Henriho Jokiharjua (Fínsko) či Mattiasa Ekholma (Švédsko). Na ľad mal nastúpiť aj útočník John Travares, ten sa však vo štvrtok podvečer na tréningu zranil. Zranenie sa nachádza v hornej časti tela, kvôli čomu odletel do Toronta na ďalšie vyšetrenia. Rozsah zranenia ani prognóza zatiaľ nie sú známe. Informoval o tom portál TSN.

Už teraz je jasné, že prvého zápasu proti USA sa kvôli chorobe nezúčastní ani slovenský útočník Libor Hudáček. Ten si chorobu priniesol už po tom, čo zo svojho domovského tímu prišiel na zraz. “Počas cesty z Liberca som vedel, že je niečo zle. Na tréningu v Poprade to ešte bolo dobré a aj na ďalšom som sa cítil celkom fajn, ale v piatok už nie. Lekár ma ešte dal dokopy, ale v nedeľu sa mi to vrátilo. Mal som zapálené dutiny, bolelo ma hrdlo a nemohol som prehĺtať, doktor mi nasadil antibiotiká. Teraz záleží všetko od toho, ako sa budem cítiť,” povedal. 

Ruský tím posilnil aj jeden z najznámejších hokejistov v súčasnosti – Alexander Ovečkin. Zdroj: TASR / AP

K hokejovému šampionátu sa vyjadril aj slovenský predseda parlamentu Andrej Danko, ktorý je v súčasnej dobe na návšteve v Rusku. Tam debatoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. “Žartovali sme o tom, že ak by sa dostali Rusi do finále, pán prezident by si mohol prísť pozrieť zápas osobne,” povedal Danko. Ten sa nedávno vyjadril, že by vo finále rád videl náš tím, ktorý by si zmeral sily s Rusmi. Kým Danko si bol pripomenúť Deň víťazstva nad fašizmom v Rusku, ruskí hokejisti si pripomenuli koniec druhej svetovej vojny na Slavíne. V Rusku oslavujú koniec vojny o deň neskôr v porovnaní so zvyškom sveta a 9. máj patrí k najvýznamnejším dňom v krajine.

Významný deň pre Rusko si ruskí hokejisti prišli uctiť na Slavín. Zdroj: SITA / Alexandra Čunderlíková

Výstava vo vlaku

Na hokejový šampionát sa pripravila aj Železničná spoločnosť Slovensko. Tá v spolupráci s TASR pripravila špeciálnu hokejovú výstavu zameranú na najpamätnejšie momenty v ére slovenského a českého hokeja. Výstava sa bude nachádzať v spoločenskom vozni IC Macejko. To mimoriadne vypraví sedemkrát, vždy v deň zápasu. V prípade, ak by sa hokejové zápasy predĺžili, čo nie je nezvyčajný scenár, tak dané vlaky na fanúšikov počkajú.

Spoločnosť pre cestujúcich pripravila aj prekvapenie. Prvých 400 cestujúcich v každom zo siedmich posilnených vlakov IC MACEJKO z Bratislavy do Košíc, ktorí sa preukážu lístkom na zápas hokejových MS 2019, dostane od ZSSK fanúšikovský šál. Národný dopravca okrem priaznivcov hokeja na zápasy prepravuje aj hráčov, rozhodcov a delegátov.

Prvý zápas si slovenský tím zahrá už dnes o 20:15 v košickej Steel aréne proti USA. Následne budeme hrať v sobotu o 20:15 proti Fínom a v pondelok 13. mája v rovnaký čas proti Kanaďanom. Potom nás ešte čaká zápas s Nemeckom, Francúzskom, Veľkou Britániou a Dánskom. 

Galéria
Pre hokejových fanúšikov je prichystaných dovedna 58 zápasov základnej skupiny. Zdroj: IIHF
Hostia si služby veľmi pochvaľujú. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
V areáli štadióna už vejú oficiálne vlajky šampionátu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Vizualizácia spoločenského vozňa v IC Macejko. Zdroj: ZSSK
V spoločenskom vozni sa nachádza aj podlaha pripomínajúca hraciu plochu. Zdroj: ZSSK
Vo vlaku bude aj výstava najdôelžitejších hokejových udalostí v Česku a na Slovensku. Zdroj: ZSSK
Na majstrovstách sa ukáže aj úspešný slovenský hokejista Richard Pánik. Zdroj: TASR – Martin Palkovič
Legendárny slovenský hokejista Ladislav Nagy ukončil klubovú aj reprezentačnú kariéru. Zdroj: TASR – Martin Palkovič
Slovenský tím posilnil aj obranca Andrej Sekera. Zdroj: TASR / Martin Baumann
K slovenským hokejistom sa pridal aj Tomáš Tatar. Zdroj: TASR / Milan Kapusta
Na ľade sa predstavia aj také mená ako Alexander Ovečkin a Matt Murray. Zdroj: TASR / AP
Ruský tím posilnil aj jeden z najznámejších hokejistov v súčasnosti – Alexander Ovečkin. Zdroj: TASR / AP
Okrem Ovečkina sa v ruskom tíme ukáže aj Jevgenij Malkin. Zdroj: TASR / AP
Do švédskeho tímu prišla väčšina hráčov z NHL. Medzi nimi aj Oliver Ekman-Larsson. Zdroj: TASR / AP
Za tím USA bude kapitánom útočník Patrick Kane. Zdroj: TASR / AP
V kanadskom tíme sa mal objaviť aj John Tavares. Ten sa počas štvrtkového tréningu zranil a odletel naspäť do Toronta na vyšetrnie. Zdroj: TASR / AP
Na snímke sprava bývalý slovenský hokejový reprezentant Ľubomír Viššňovský a riaditeľ organizačného výboru 2019 IIHF MS v ľadovom hokeji Igor Nemeček počas oficiálneho predstavenia kolekcie medailí pre hokejové MS 2019 na Slovensku. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Na snímke sada medailí Zdroj: TASR – Dano Veselský
Pre hokejový šampionát vytvorili aj novú edíciu košického jednodukátu. Zdroj: TASR / Roman Hanc
Kritizované nové logo Slovenského zväzu ľadového hokeja. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Vedenie hokejovej reprezentácie sa napokon rozhodlo, že nebude čakať na rozhodnutie parlamentu a hokejisti budú Slovensko reprezentovať v dresoch, na ktorých dominuje štátny znak. Zdroj: TASR / Františšek Iván
Košická Steel Aréna je už pripravená na hokejový šampionát. Zdroj: TASR / Františšek Iván
Na snímke zľava maskot Macejko, hokejista Ladislav Nagy, riaditeľka komunikácie MS v ľadovom hokeji IIHF 2019 Michaela Grendelová, brankár Ján Laco a obchodný riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Karol Martinček počas predstavenia IC Macejko v Košiciach. Zdroj: ZSSK
Slovenská hokejová reprezentácia má k dispozícii aj vírivku. Zdroj: TASR –/ Milan Kapusta
Hokejová kvalifikácia sa bude hrať v Bratislave a nie v Košiciach. Zdroj: TASR / Milan Kapusta
Návštevníci sa môžu tešiť aj na špciálne upravené IC pre hokejové majstrovstvá sveta. Zdroj: TASR / František Iván
Vo fanzóne prebiehali posledné úpravy. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Oficiálna bratislavská fanzóna sa nachádza pri Istropolise. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Fanzóna sa nachádza kúsok od zimného štadióna. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Posledné úpravy sa robili aj na zimnom štadióne v Bratislave. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Bratislavská aréna sa obliekla do farieb majstrovstiev sveta. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
V okolí arény polícia zúžila jazdné pruhy na vozovke. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Čiastočne sa zmenilo aj okolie štadióna. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Do fanzóny môžu prísť tí, ktorí sa nedostali na tribúnu, ale chcú si užiť riadnu atmosféru hokeja. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
V súčasnosti Slovensko hosťuje majstrovstvá sveta po druhýkrát od vzniku samostatnej republiky. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Vo fanzóne je kapacita 10-tisíc ľudí. Bude v nej aj program pre deti, či dospelých. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Ruskí hokejoví reprezentanti položili kvety na Slavíne v rámci uctenia si pamiatky vojakov, ktorí zahynuli pri oslobodzovaní slovenského hlavného mesta. Zdroj: SITA / Alexandra Čunderlíková
Na bratislavskom štadióne sa nachádza aj miestnosť, kde upravujú hráčske dresy. Zdroj: TASR / Dano Veselský
Vybavenú šatňu podľa žiadostí vybavili aj českému tímu. Zdroj: TASR / Dano Veselský
Na snímke miestnosť, ktorá slúžži na úpravu hráčskych dresov Zdroj: TASR / Dano Veselský
Na snímke zázemie hokejového tímu Ruska. Zdroj: TASR / Dano Veselský
Rusi si šatňu po Slovanistoch prerobili vo svoj obraz – obliekli ju do červenej a olemovali heslami. Zdroj: TASR / Dano Veselský
Ruskí hokejisti s deň víťazstva nad fašizmom pripomínali na Slavíne. Zdroj: SITA / Alexandra Čunderlíková
navigate_before
navigate_next