Domáce Ekonomika Politika Top

V bločkovej lotérii sa rozdali milióny aj autá. Veľkú slávu má za sebou, čo s ňou bude ďalej?

Zdroj: TASR / Frantšišek Iván

BRATISLAVA – Po veľkej sláve nastal útlm. Keď dnes už bývalý minister financií Peter Kažimír pred dvomi týždňami skladal do rúk prezidenta Andreja Kisku svoju demisiu, nevyhol sa otázke o tom, či má bločková lotéria ešte zmysel. Bol to práve on, pod koho vedením rezort financií pred siedmimi rokmi s veľkou slávou začal takýmto spôsobom bojovať proti únikom na daniach. Dnes už je o projekte, v rámci ktorého boli vyplatené miliónové výhry, ticho. Finančná správa ako aj národná loteriová spoločnosť TIPOS si ho však pochvaľujú. 

 

S nápadom zavedenia takzvanej bločkovej lotérie, ktorá mala za cieľ znížiť úniky na DPH, prišla druhá vláda Roberta Fica. “Kľúčom je to, aby ľudia mali záujem kontrolovať registračné doklady, aby boli našimi ďalšími kontrolórmi. Cieľom je lepší výber DPH,” vyhlasoval vtedajší minister financií Peter Kažimír.

O lotériu prejavila nemalý záujem aj verejnosť. Iba za prvé dva dni po jej spustení v septembri 2013 bolo zaregistrovaných viac ako jeden milión registračných dokladov. Našli sa dokonca aj takí zákazníci, ktorí v obchodoch začali svoj nákup rozdeľovať na viac menších častí s jediným cieľom – mať čo najviac bločkov, ktoré by mohli zaregistrovať a zvýšiť tak svoje šance na úspech. Vyhrať mohli raz za 14 dní sumu 10 000 eur a raz za 28 dní aj auto.

Nápad nášho rezortu financií zaujal aj za hranicami a v roku 2017 bola bločková lotéria zavedená aj v susednej Českej republike.

Ľudia prejavili o lotériu po jej spustení veľký záujem. Zdroj: TASR / Františšek Iván

Záujem klesol, o zrušení lotérie sa zatiaľ nehovorí

Potom, ako po počiatočnom nadšení záujem o lotériu začal upadať, objavili sa otázky, či rezort financií nepristúpi k jej zrušeniu. Ministerstvo financií to však odmietalo s odôvodnením, že lotéria má výchovný potenciál a šíri daňovú osvetu. Lotéria tak fungovala aj naďalej.

Dnes už bývalý minister financí Peter Kažimír krátko po svojej demisii uviedol, že čo sa týka ďalšieho osudu lotériu, rozhodnutie prenechá už na svojom nástupcovi. “O budúcnosti bločkovej lotérie sa rozhodnú samozrejme moji nástupcovia, respektíve Finančná správa v spolupráci s Tiposom,” povedal.

Zdroj: Tipos

Samotná spoločnosť TIPOS dnes tvrdí, že lotéria si svoj priestor na slovenskom lotériovom trhu našla. “Samozrejme, prevádzkovanie tejto lotérie je spojené aj s dopytom a záujmom Finančnej správy SR a akcionára našej spoločnosti, Ministerstva financií SR. Momentálne vyhodnocujeme viaceré možnosti aj v súvislosti so zavedením systému eKasa zo strany Finančnej správy SR. V každom prípade však ukončenie lotérie nie je predmetom aktuálnych diskusií,” uviedol hovorca Tiposu Rastislav Čépe.

Aj on však priznáva, že ošiaľ, ktorý sa okolo bločkovek lotéria strhol po jej spustení v roku 2013 už opadol. Záujem ľudí, podľa nich, kopíruje každú štandardnú lotériu, teda po úvodnom náraste záujmu v rokoch  2013, 2014 nasledoval prirodzený pokles a posledné roky výrazná stabilizácia.

Vyhrať je možné peniaze ale aj auto. Zdroj: TASR / Františšek Iván

Na výhrach vyplatili milióny

Do dnešného dňa bolo registrovaných približne 1 212 662 hráčov. “Presné číslo nie je možné vyčísliť, vzhľadom na rôzne spôsoby registrácie, pričom v prípade registrácie dokladu prostredníctvom štandardnej zberne nie je evidovaný hráč, ale doklad, “ objasnil hovorca spoločnosti Tipos Rastislav Čépe. Do polovice apríla tohto roku bolo vyplatených takmer 23 000 výhier v celkovej sume  4 734 541,91 eur. “V tejto sume nie sú zahrnuté vecné výhry (autá) a výhry vyplatené v priebehu TV súťaží, ktoré boli, respektíve sú naviazané na lotériu pokladničných dokladov,” upozorňuje Čépe.

Lotériu v roku 2013 závadzal rezort financií na čele s Petrom Kažimírom. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Nápomocná

Fungovanie lotérie si pochvaľuje aj finančná správa. Práve daniarom mala pôvodne lotéria  pomôcť najviac. Tí ju dnes označujú za jeden z účinných nástrojov v rámci komplexného programu boja proti daňovým únikom. “Bločková lotéria má veľký význam. Nielenže pomáha obmedziť daňové úniky na dani z príjmov a dani z pridanej hodnoty, ale je tiež účinným nástrojom na zvýšenie záujmu spotrebiteľov o vydanie pokladničných dokladov pri nákupe tovarov a služieb a zároveň pomáha šíriť osvetu, pretože spotrebiteľ si v prípade nevydania pokladničného bloku uvedomí, že konkrétny podnikateľ neodvádza dane a tým okráda nielen štát, ale aj samotného spotrebiteľa,” uviedla hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová.

Zdroj: Finačná správa SR.

Samotní obchodníci, ktorí bločky vystavujú, si podľa nich nemôžu byť istí, či bloček, ktorý dajú do rúk zákazníka, bude alebo nebude zaregistrovaný. “Zaregistrované bločky sú tak výborným zdrojom údajov pre následné kontroly,” uviedla Skokanová.

To, koľko podnetov dostali priamo na základe bločkovej lotéria však povedať nevedia. Tie k nim totiž prichádzajú nielen na základe lotérie, ale tiež od občanov, ktorým bol buď v prevádzke vydaný bloček, ktorý vykazoval znaky podvodu, alebo im nebol vydaný vôbec. “V prípade nálezu je udelená pokuta do výšky od 330 eur až do 3300 eur na mieste, v prípade opakovaných porušení sa pokuty zvyšujú,” uviedla Skokanová. Ako však dodala, bločkov, ktoré nespĺňajú zákonné podmienky, je aj vďaka lotérii stále menej a menej.