Zahraničné

V Annapolise pochovali senátora Johna McCaina

Pohreb senátora Johna McCaina, FOTO: SITA/AP/Nathan Burke/U.S. Navy

ANNAPOLIS – Na Námornej akadémii v Annapolise v štáte Maryland v nedeľu pochovali zosnulého amerického senátora Johna McCaina. Súkromný pohreb sa uskutočnil po niekoľkých dňoch verejných rozlúčok. Politika a vojnového veterána, ktorý 25. augusta vo veku 81 rokov podľahol rakovine mozgu, pochovali na kopci s výhľadom na rieku Severn vedľa jeho dlhoročného priateľa Chucka Larsona.

Z kaplnky na akadémii, kde sa konala smútočná bohoslužba, odviezol McCainovu rakvu na cintorín koňmi ťahaný voz, za ktorým kráčala jeho manželka Cindy s jeho deťmi. Okrem nich sa na ceremónii zúčastnila jeho rodina a priatelia, spolužiaci z akadémie a vojenskí predstavitelia vrátane ministra obrany Jima Mattisa. Ten počas pohrebu odovzdal do rúk Cindy McCainovej a 106-ročnej senátorovej matke Roberte americkú vlajku.

Pozdĺž cesty na cintorín stálo niekoľko stoviek kadetov z Námornej akadémie a počas prechodu z kaplnky na McCainovo posledné miesto odpočinku hrala kapela amerického námorníctva. Senátora si uctili aj preletom vojenských stíhačiek, ktoré ponad akadémiou preleteli v takzvanej formácii “chýbajúceho muža”. Smútočné prejavy počas obradu mali senátor Lindsey Graham, McCainovi synovia Jack a Douglas, vyslúžený generál David Petraeus, a politikov dlhoročný spoluautor Mark Salter.

S McCainom sa prišlo rozlúčiť aj niekoľko stoviek ľudí, ktorí stáli na ulici. Keď pohrebné vozidlo s McCainovou rakvou vchádzalo do areálu akadémie, venovali mu potlesk, mávali americkými vlajkami a niektorí kričali “Boh vás žehnaj”.

Rozlúčky so senátorom začali už v stredu. McCainovo telo previezli najprv z jeho domu do kostola vo Phoenixe, kde vo štvrtok viedol spomienku bývalý viceprezident Joe Biden. Následne ho premiestnili do washingtonského Kapitolu, kde mu mohla vzdať poctu široká verejnosť. V sobotu sa uskutočnila posledná rozlúčka v Národnej katedrále vo Washingtone, na ktorej politikovi vzdali úctu aj bývalí americkí prezidenti Barack Obama a George W. Bush.

John McCain bol šesťnásobným senátorom, pričom v americkom Senáte pôsobil 30 rokov. Bol veteránom vojny vo Vietname, kde v roku 1967 zostrelili jeho lietadlo. Ďalších viac ako päť rokov strávil v zajatí, kde čelil aj mučeniu. Kandidoval tiež za prezidenta USA.