Spoločnosť Zahraničné

V americkom Texase vykonali prvú popravu v roku 2020

Ilustračná foto: pixabay

HOUSTON – V Texase v stredu vykonali prvú popravu v tomto roku na území Spojených štátov. Smrtiacu injekciu podali pracovníci väznice mužovi, ktorý zabil svoju manželku po tom, ako sa ním chcela rozviesť. Informovala o tom agentúra AFP.

 

Johna Gardnera (64) odsúdili za vraždu jeho piatej manželky v roku 2006. Tá ho opustila po viacerých prípadoch fyzického násilia a požiadala o rozvod.

Dva týždne pred ukončením rozvodového konania vošiel do jej nového domu a strelil jej do hlavy. Tammy Gardnerová zomrela na následky zranenia o dva dni.

Prokurátori uviedli, že Gardner dlhodobo napádal svoje manželky. Smrteľne postrelil svoju druhú manželku v čase tehotenstva. Svoju tretiu manželku uniesol a bil jej dcéru.

Na nedatovanej snímke je John Gartner. Úrady v americkom štáte Texas v noci na dnes 16. januára 2020 popravili smrtiacou injekciou Johna Gardnera, ktorý bol v roku 2006 odsúdený na trest smrti za vraždu svojej ženy. Zdroj: TASR / AP

Gardnerovi obhajcovia v septembri podali na americkom najvyššom súde žiadosť o opätovné otvorenie prípadu, pretože podľa nich muž nemal v minulosti náležitú právnu podporu. Tvrdili, že jeho právnici mali vtedy použiť teóriu “utrhnutia sa v zlosti”, aby ňou vysvetlili mužovo konanie.

Súd jeho žiadosť o odvolanie v pondelok zamietol a ďalšia žiadosť nebola podaná.

Gardner svoje posledné slová venoval rodine Tammy Gardnerovej, ktorú požiadal o odpustenie.

Vlani popravili v Spojených štátoch celkovo 22 ľudí, deväť z nich v Texase.