Spoločnosť Top Zahraničné

Úžasné zistenie vedcov. Objavili tri nové planéty, jedna môže byť obývateľná

Jedna z planét by podľa vedcov mohla byť obývateľná. Zdroj: NASA

BRATISLAVA – Medzinárodný tím astronómov objavil tri planéty mimo našej slnečnej sústavy. Jedna z nich by pritom mohla byť obývateľná. Skupina vedcov predstavila tzv. exoplanéty v časopise Astronomy & Astrophysics.

 

Trio planét obieha hviezdu GJ 375, ktorá je vzdialená od nás 31 svetelných rokov a nachádza sa v súhvezdí Hydra. Táto vzdialenosť je relatívne malá. Ako je známe, svetelný rok znamená vzdialenosť, akú svetlo prekoná za rok. Naša galaxia Mliečna cesta má priemer približne 100-tisíc svetelných rokov.

Prvé pozorovanie planét sa podarilo vo februári pomocou kamier na družici Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) patriacej NASA. Vedci objavili exoplanétu GJ 357 b vďaka tomu, že počas obiehania čiastočne zakrýva hviezdu, ktorej svetlo sa vďaka tomu zoslabí. “GJ 357 b označujeme za tzv. horúcu Zem,” vysvetlil spoluautor výskumu Stefan Dreizler z nemeckého inštitútu pre astrofyziku na univerzite v Göttingene. Panuje na nej teplota 250 stupňov Celzia.

Vedci objavili nové exoplanéty. Zdroj: NASA

Na vonkajšom okraji obývateľnej zóny

Tím najskôr pomocou meracích prístrojov potvrdil existenciu GJ 357 b a pritom narazil aj na signály exoplanét GJ 357 c a GJ 357 d, ako vysvetlili predstavitelia univerzity. Na GJ 357 d je podľa astronómov rovnovážna teplota (neberie do úvahy vplyv atmosféry)  -53 stupňov Celzia.

Nachádza sa na okraji obývateľnej zóny svojej hviezdy, od ktorej získava približne také množstvo energie ako Mars od Slnka. “Ak má planéta hustú atmosféru, musia budúce štúdie určiť, či by mohla zachytiť dostatok tepla na zahriatie planéty a umožniť existenciu tekutej vedy.”

GJ 357 c má hmotnosť, ktorá je najmenej 3,4-krát vyššia, ako má Zem a má rovnovážnu teplotu 130 stupňov Celzia.

Vedci objavili nové exoplanéty. Zdroj: NASA