Zahraničné Šport Top

Úžasné majstrovstvá sveta v cyklistike v Imole. Na extrémne ťažkej trati sa novým šampiónom stal Alaphilippe

V talianskej Imole boli na programe majstrovstvá sveta v cyklistike. Bez účasti Petra Sagana. Zdroj: facebook uci.com

IMOLA – Iba pred týždňom fanúšikovia cyklistiky vzdychali pri úžasnom a neopakovateľnom finále Tour de France, na ktorej Tadej Pogačar postavil všetky fyzikálne zákony na hlavu a stal sa kráľom najslávnejších pretekov planéty. No už po siedmych dňoch tu bolo ďalšie veľké podujatie, kde sa opäť stretli najlepší jazdci na dvoch kolesách. V Talianskej Imole totiž korunovali nového majstra sveta.

Pôvodný šampionát mal byť vo Švajčiarsku, ale koronavírus zlikvidoval takmer celý športový kalendár na rok 2020 a cyklistika nebola výnimkou. Medzinárodná cyklistická federácia preto musela vo veľkom improvizovať a hľadať nielen vhodné termíny, ale aj miesto. Veľa vymýšľať nemohla, keďže už 3. októbra sa začína Giro d´Italia.

Spod Álp sa tak majstrovstvá sveta presunuli do Talianska, no kopcovitý terén v itinerári pretekov zostal. Na programe dňa bolo 258 kilometrov a viac ako 5 000 výškových metrov a cyklisti absolvovali deväť okruhov s dĺžkou 29-kilometrov. Na trati boli aj dve kratšie, ale prudké stúpania so sklonom až 14 percent. Nie sú to síce žiadne monštrá, ale aj tak trať vyhovovala predovšetkým vrchárom alebo klasikárom. Konkurencia bola veľmi široká a pikantná. Tipovať, kto si oblečie dúhový dres, bolo priam nemožné.

Veď proti sebe stáli jazdci, ktorí sú počas roka tímovými kolegami, spolu trénujú, bývajú spolu na hoteloch, no teraz boli úhlavnými nepriateľmi. Alebo naopak, odrazu stáli spolu na jednej strane a mali svoje vlastné národné ambície. Veď v slovinskom tíme boli na štarte Tadej Pogačar a Primož Roglič, prvý a druhý muž celkového poradia Tour de France. Kvalita a sila ako hrom.

Proti ich zlatým ambíciám stáli Belgičania Wout van Aert a Greg van Avermaet, Poliak Michal Kwiatkowski, Švajčiar Marc Hirschi, Francúzi Julian Alaphilippe a Guillaume Martin, Holanďan Tom Dumoulin, Američan Sepp Kuus, domáci Vincenzo Nibali a Diego Ulissi, Ekvádorčan Ricardo Carapaz alebo Austrálčania Michael Metthews a Richie Porte, ale aj obhajca titulu Alejandro Valverde zo Španielska a jeho krajan Mikel Landa.

Šampionát bol však bez trojnásobného svetového šampióna Petra Sagana, ktorému trať, jej profil a aj termín pretekov krátko po Tour de France nevyhovovali a dal prednosť tréningu na Giro d´Italia. Chýbal aj jeho brat Juraj a aj Erik Baška. Slovensko tak malo v Imole iba druhú garnitúru a úspechom by preto bolo už to, ak by aspoň jeden z pätici jazdcov prišiel do cieľa. Zaujímavé bolo, že cieľ pretekov pripravili na okruhu, ktorý je známy najmä z pretekov F1, na legendárnej trati pomenovanej po Dinovi a Enzovi Ferrarim. Štýlový dojazd na ešte štýlovejšom mieste. To, že by sa podaril únik menšej skupiny jazdcov bolo síce pravdepodobné, ale hromadný špurt bol takisto v hre.

Ako už býva dobrým zvykom, hneď po štarte sa do odvážneho úniku pustila šesťčlenná skupina, ktorá mala postupne až šesťminútový náskok, no bola to iba krátka epizóda. Pelotón ich aktivitu bez problémov zlikvidoval a všetci favoriti na titul tak spolu absolvovali obe stúpania, ktoré boli na každom okruhu. Čím menej kilometrov chýbalo do cieľa, tým bolo tempo výraznejšie a z hlavného balíka začali postupne odpadať jazdci. Stále to však bolo iba ticho pred búrkou. Veľké finále sa pripravovalo až na posledný 29-kilometrový okruh.

Mimoriadne aktívni boli najmä Francúzi, ktorí mali lídra v Julianovi Alaphilippovi. Vpredu však bolo vidieť aj Slovincov Rogliča s Pogačarom či van Aerta a Valverdeho. Ďalší cyklisti s medailovými ambíciami boli zatiaľ schovaní v pelotóne, ale nik kto by tam mal byť, nechýbal. Francúzi a Belgičania mali jasní cieľ, rozdeliť slovinské duo a znížiť tak ich šance na záver. Finiš väčšej skupiny jazdcov by totiž dával väčšie možnosti špurtérom, eventuálne jazdcom ako Matthews, John Degenkolb, Olivier Naesen.

V predposlednom okruhu sa už rozohral veľký pozičný boj najsilnejších tímov Španielska, Belgicka, Francúzska a Talianska. Vpredu sa vytvorila približne 50-členná hlavná skupina, no Tadej Pogačar na žiadne taktické manévre nemal chuť. Na méte 40 kilometrov pred cieľov v najprudšom stúpaní skúsil trhák a jeho aktivita spôsobila v pelotóne poplach prvého stupňa. Víťaz Tour de France ako by si testoval, čím by prekvapil rivalov. Jeho náskok bol okolo 15 sekúnd a za ním sa preto rozpútalo stíhacie peklo. Pogačar išiel na hrane s jasným cieľom, všetko pre seba alebo pre Rogliča. Jeho tempo totiž za ním odpáralo jedného súpera za druhým.

Pogačar išiel famózne, ani belgická svorka nedokázala zlikvidovať jeho únik. Po viac ako šiestich hodín v sedle, na ťažkej trati a po trojtýždňovom masakre na Tour de France predvádzal 22-ročný slovinský megatalent ďalšie fantastické predstavenie. Doslova letel, akoby to bol iba nedeľný výlet na letnej dovolenke. A to musel ešte pre technické problémy meniť bicykel. Opäť postavil všetky teórie na hlavu, opäť pri ňom nič neplatilo. Keď do cieľa chýbalo 20 kilometrov, bol však Pogačarov únik minulosťou a začínalo sa od začiatku.

Vpredu ostala 20-členná skupina, v ktorej boli všetci favoriti. Čakalo sa, kto to skúsi ako prvý. Hirschi, Roglič, Schachmann, van Aert, Alaphilippe, Nibali, van Avermaet, Fuglsang, Kwiatkowski? Čo meno, to pojem. Alaphilippe zariskoval štýlom všetko alebo nič. Najprv mal k dobru 5 sekúnd, potom 10, 15… Pre Francúza to vyzeralo veľmi nádejne. Aj päť kilometrov pred cieľom to stále bolo 10 sekúnd. Bude to stačiť? Stačilo. Julian Alaphilippe je novým majstrom sveta a francúzske 23-ročné čakanie na titul sa skončilo. Zaslúžene. Druhý napokon skončil van Aert a tretí Hirschi.

Z pätice Slovákov Juraj Bellan, Andrej Cully, Marek Čanecký, Martin Haring a Patrik Tybor nedokončil preteky ani jeden. Najďalej sa dostal Patrik Tybor, ktorý ako jediný preťal kótu 200 km a to na 136. mieste s 20-minútovým mankom na čelo. Do cieľa sa však už nedostal.

“Ďakujem tímovým kolegom, ktorí vo mňa verili a odviedli poriadny kus práce. Vždy som sníval o tom, že sa stanem majstrom sveta. Nikdy som nebol na pôdiu, hoci som bol niekoľkokrát blízko. Je to míľnik v mojej kariére,” tešil sa po pretekoch Alaphilippe.

Majstrovstvá sveta v Imole – muži (258,2 km)

1. Julian Alaphilippe (Fr.) 6:38:34 hod, 2. Wout van Aert (Belg.), 3. Marc Hirschi (Švajč.), 4. Michal Kwiatkowski (Poľ.), 5. Jakob Fuglsang (Dán.), 6. Primož Roglič (Slovin.) všetci +24 s, 7. Michael Matthews (Austr.), 8. Alejandro Valverde (Šp.), 9. Maximilian Schachmann (Nem.), 10. Damiano Caruso (Tal.) všetci +53