Domáce GPlus Spoločnosť Servis Top

Už 15 minút môže byť osudných. Auto sa v horúčave zmení na peklo, dieťa zachránia zábaly

Zdroj: pixabay

BRATISLAVA – Horúce dni prinášajú so sebou nielen teplé slnečné lúče, ale aj život ohrozujúce situácie. Každý rok sa stávame svedkami prípadov, kedy rodič zabudne svoje dieťa v rozhorúčenom aute na parkovisku. Psychologička hovorí o bežnej situácii, ktorá sa môže stať každému. Lekár zase o mukách, ktorými si dieťa v takomto prípade prechádza. 

 

Na Slovensku nie je žiadnou raritou, že sa počas horúcich letných mesiacov objavia prípady zabudnutých detí v rozpálených autách. Stáva sa aj to, že rodičia si odbehnú nakúpiť, zatiaľ čo ich ratolesť spokojne spí a tak ho nechajú naďalej odpočívať vo vozidle. Tragické následky môžu prísť skôr, ako si mnohí myslia.

Detský organizmus je natoľko citlivý, že už po 15-tich minútach pri teplote 30 stupňov v tieni, môže byť neskoro. Už niekoľkokrát dobrovoľníci testovali, ako dlho dospelý jedinec vydrží v rozhorúčenom aute na parkovisku. Najdlhšie sa im však podarilo vydržať v takomto prostedí 28 minút pri teplote 32 stupňov. Dobrovoľník ale mohol auto kedykoľvek opustiť. Deti, na ktoré rodičia zabudnú, však takúto možnosť nemajú. ,,Na začiatku sa dieťa začne potiť, aby sa ochladilo. Potom sa potením z krvi stratí tekutina a začne sa zahusťovať. Tým sa sťažuje prietok krvi cez najjemnejšie vlásočnice v životne dôležitých orgánoch. Prestáva fungovať optimálne mozog, srdce, pľúca, pečeň a pri ďalšom vzostupe teploty v aute vznikajú na celom povrchu tela popáleniny. Nasleduje kombinácia zlyhávania krvného obehu, dehydratácie a celkové popálenie povrchu tela. Dieťa sa upečie zvnútra aj zvonku,” vysvetlil fungovanie detského organizmu pre Glob.sk prezident Červeného kríža Viliam Dobiáš.

Už pätnásť minút v rozhorúčenom aute môže mať tragické následky. Zdroj: pixabay

Rodičia však častokrát nevedia, ako majú čo najpohotovejšie zareagovať, pokiaľ sa včas dostanú k dieťatku v aute. V prvom rade treba začať s chladením. ,,Dieťa je potrebné zabaliť do uteráku alebo plachty nasiaknutej vlažnou vodou, nie studenou. Je potrebné takto zabaliť čo najväčší povrch tela vrátane hlavy,” povedal pre Glob.sk Dobiáš. Následne by mal rodič poskytnúť dieťaťu vlažnú vodu. Najlepšie v pomere 1:1 minerálka s vodou. ,,Rozhodne voda musí byť vlažná, lebo keď sa pije studená, organizmus ju musí najskôr ohriať a až potom sa vstrebe do žalúdka,” doplnil Dobiáš.

Krkavčí rodičia?

Mnohí ,,nezodpovední” rodičia sú odsudzovaní a verejnosť nechápe, ako je možné, že svoj najväčší poklad zabudli len tak v pojazdnom pekle. Možno aj vy ste si už niekoľkokrát povedali, že vám sa to nikdy nemôže stať. Omyl! Psychologička Zuzana Milerová upozorňuje na nepredvídateľnosť situácie. “Väčine z nás sa stane, že zabudne v aute nákup so zmrzlinou, či mäsom a, bohužiaľ, niekomu sa stane aj niečo takéto hrozné. Nie je to nič psychopatologické a nie je za tým ani osobnostný problém. V tom dennodennom zhone nás môže vykoľajiť netradičná situácia a jednoducho zabudneme,” povedala pre Glob.sk psychologička Milerová.

Zabudnúť dieťa v aute môže každý rodič. Zdroj: pixabay

Niečo sa chystá

Už počas minuloročnej sezóny začala polícia medzi ľuďmi šíriť osvetu, aby v žiadnom prípade nenechávali svoje dieťa v aute, aj keď len na ,,malú chvíľu”. Rodičom policajti rozdávali letáky s výzvou: “Nezabudni na mňa v aute!” S podobnými opatreniami plánujú pokračovať aj tento rok, ale konkretizovať nový projekt zatiaľ odmietli. Hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová však prezradila, že polícia plánuje podobnú akciu ako minulý rok, len komplexnejšiu. Bližšie informácie polícia prezradí až na najbližšej tlačovej konferencii.

Polícia minulý rok rozdávala rodičom letáky s výzvou: “Nezabudni na mňa v aute”! Zdroj: TASR / Jakub Kotian