Zahraničné Spoločnosť Top

Už 117 rokov vyvoláva rozpačité reakcie. Napriek tomu ju akceptuje celý svet

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Spomedzi všetkých Nobelových cien práve cena za mier rozpúta každoročne množstvo debát. Niektoré ocenenia osôb, či organizácií dokonca vyvolávajú morálne pobúrenie. Najväčšie peklo vyvolalo ocenenie palestínskeho politika a teroristického vodcu Jásira Arafáta, kvôli ktorému na protest odstúpilo niekoľko členov výboru.

Médiá však neobišli ani udeľovanie Nobelovej ceny za mier, ktorú získal v roku 2009 vtedajší americký prezident Barack Obama. ,,Rozhodnutím Nobelovho výboru som prekvapený a hlboko poctený,” dodal v tom čase prezident. Podľa výboru toto ocenenie získal za ,,výnimočné diplomatické úsilie na medzinárodnom poli, ako aj úsilie o svet bez jadrových zbraní”. Kritici však na seba nenechali dlho čakať a podľa nich Obama na medzinárodnom poli veľa nedosiahol. Nezvyčajné na tom bolo aj to, že výbor ho nominoval len 12 dní po tom, čo nastúpil do úradu.

 

Obama počas preberania Nobelovej ceny za mier. Zdroj: TASR / AP

 

Zo Slovákov nebol doteraz nikto ocenený. Úspech však zaznamenali traja Slováci, ktorí sú súčasťou Organizácie pre zákaz chemických zbraní. Tá získala v roku 2013 Nobelovu cenu za mier.

Prísne tajné

Za výber laureátov Nobelovej ceny za mier je zodpovedný výbor Nobelov. Mená kandidátov a informácie o nomináciách sú prísne tajné a nesmú byť prezradené. Ak by sa niekto zaujímal o to, kto patril medzi nominantov – teda tých, ktorí cenu nezískali, ale dostali sa do najužšieho výberu – informáciu by mu poskytli najskôr o 50 rokov. Tak hovoria pravidlá Nobelovej nadácie.

Výbor sa skladá z piatich členov, ktorých vymenuje nórsky parlament. Členovia po vzájomných diskusiách o nomináciách vytvoria zoznam kandidátov, ktorí sú z ich pohľadu zaujímaví. Takýto kandidáti sú potom predmetom hodnotení, ktoré vykonáva Nobelova komisia spolu s ďalšími nórskymi a medzinárodnými odborníkmi.

 

V piatok Nobelovu cenu za mier získali konžský gynekológ Denis Mukwege a iracká jezídka Nadia Muradová. Zdroj: TASR / AP

 

Nobelove ceny za fyziku, chémiu, fyziológiu alebo medicínu, literatúru a cenu za ekonomiku sa udeľujú v Štokholme. Jediná Nobelova cena za mier sa udeľuje v Osle.

Nomináciu na Nobelovu cenu mieru môžu podať len určité osoby, ktoré musia spĺňať určité kritéria:

  • členovia vlády, ministri, či hlava štátu
  • členovia Medzinárodného súdneho dvora v Haagu
  • univerzitní profesori, docenti dejín, spoločenských vied, práva, filozofie, teológie, či náboženstvá, rektori univerzít
  • osoby, ktorým už bola udelená Nobelova cena za mier
  • súčasní, ale aj bývalí členovia nórskeho Nobelového výboru

 

Nárok na takúto cenu má osoba alebo organizácia, ktorá je nominovaná už spomínanými kvalifikovanými osobami. Ak niekto podá nomináciu sám na seba, takýto návrh sa neberie do úvahy.

Nobelova vízia

Alfred Nobel, vďaka ktorému sa každoročne udeľujú ceny, vo svojom závete opísal, komu má byť určená práve cena za mier. ,,Osobe, ktorá urobí väčšinu práce pre priateľstvo medzi národmi, pre zrušenie alebo redukciu stálych vojsk a pre vytváranie a podporu mierových kongresov‘‘.

Prvá Nobelova cena za mier bola udelená v roku 1901.  Získali ju zakladateľ Červeného kríža Jean Henri Dunant a mierový aktivista Frédéric Passy.

Galéria
Minuloročný ceremoniál odovzdávania Nobelových cien. Zdroj: TASR / AP
Minuloročný ceremoniál odovzdávania Nobelových cien. Zdroj: TASR / AP
Minuloročný ceremoniál odovzdávania Nobelových cien. Zdroj: TASR / AP
Minuloročný ceremoniál odovzdávania Nobelových cien. Zdroj: TASR / AP
Minuloročný ceremoniál odovzdávania Nobelových cien. Zdroj: TASR / AP
navigate_before
navigate_next