Spoločnosť Zahraničné

Útočník z Halle zverejnil pred streľbou antisemitský manifest

Policajti ozbrojení automatickými zbraňami hliadkujú pred synagógou v Drážďanoch 9. októbra 2019. Zdroj: TASR/AP

HALLE – Ozbrojený muž, ktorý pri útoku v nemeckom meste Halle zastrelil dvoch ľudí, zverejnil pred viac než týždňom na internete antisemitský “manifest”. Uviedli to vo štvrtok nemecké médiá a americká spoločnosť SITE Intelligence Group, ktorá monitoruje internetové aktivity extrémistických skupín. Informovala o tom agentúra AFP.

 

K útoku došlo v stredu počas židovského sviatku Jom kipur. Páchateľ si útok nakrúcal na kameru a na internete zverejnil video, v ktorom slovne napáda Židov.

Riaditeľka SITE Rita Katzová na Twitteri napísala, že na internete sa objavil dokument vo formáte PDF, zjavný “manifest” útočníka, v ktorom sa nachádzajú “snímky zbraní a munície, ktorú použil”. V dokumente vytvorenom zrejme 1. októbra sa spomína živý prenos útoku, ako aj zámer zabiť “antibelochov” vrátane Židov.

Nemecké noviny Die Welt informovali, že text asi desaťstranového dokumentu napísaného v angličtine sa konkrétne zmieňuje o pláne zaútočiť na synagógu v Halle počas sviatku Jom kipur.

Podozrivý, ktorého nemecké médiá identifikovali ako 27-ročného Nemca Stephana Ballieta, vysielal svoj útok naživo 35 minút na webovej stránke Twitch a tieto zábery si pozrelo celkovo okolo 2200 ľudí, oznámili prevádzkovatelia tejto platformy pre živé vysielanie. Pripomína to marcový útok na dve mešity v novozélandskom meste Christchurch, pri ktorom austrálsky pravicový extrémista zastrelil 51 ľudí a svoje konanie tiež streamoval naživo na Facebooku.

Policajti následne útočníka z Halle zadržali po prestrelke, pri ktorej utrpel zranenia.

Po streľbe v Halle polícia prehľadala údajný útočníkov byt

Nemecká polícia prehľadala byt v obci Benndorf, ktorá leží približne 40 kilometrov od mesta Halle, kde útočník motivovaný zrejme svojimi krajne pravicovými a antisemitskými názormi v stredu pred synagógou a pri neďalekom stánku s kebabom zastrelil dve osoby. Informovala o tom vo štvrtok rozhlasová stanica MDR s tým, že útočník žil v spomínanej obci so svojou matkou.

Ako pripomenula agentúra DPA, ešte v stredu polícia prehľadala niekoľko domov vo štvrti Wiedersdorf v meste Landsberg, kde bolo takisto počuť výstrely. Páchateľ Stephan Balliet (27) podľa nepotvrdených mediálnych správ ušiel autom z Halle do Landsbergu, kde sa vyhrážkami zmocnil auta. Neskôr došlo k dopravnej nehode a polícia ho zadržala.

K útoku došlo počas židovského sviatku Jom kipur. Synagógu v Halle vo štvrtok navštívi nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier, uviedla jeho kancelária.

Video z útoku, ktoré natočil samotný páchateľ a streamoval ho online, bolo podľa agentúry AFP dostupné na internete aj vo štvrtok, a to napriek snahe technologických spoločností obmedzovať šírenie príspevkov s násilným obsahom.

Video s dĺžkou 35 minút bolo síce medzičasom odstránené z platformy Twitch, kde ho páchateľ pôvodne vysielal naživo, avšak naďalej je možné si ho pozrieť na viacerých portáloch s násilným a sexuálnym obsahom. Agentúra AFP uvádza napríklad webové stránky BitChute či 4chan.