Politika Zahraničné

Útočníci zo Srí Lanky použili obľúbenú výbušninu islamistov. Nachádzala sa aj na koncerte známej speváčky

Zdroj: TASR/AP

KOLOMBO – Mesiac po samovražedných bombových útokoch na Srí Lanke, keď bolo zabitých vyše 258 ľudí a zranených 500 ďalších osôb, uviedli vyšetrovatelia pre agentúru AFP, že bomboví útočníci použili výbušniny známe pod názvom Satanova matka. Tie používa aj extrémistická organizácia Islamský štát (IS). Je to nový dôkaz o zahraničnej účasti na srílanských útokoch z Veľkonočnej nedele.

 

Detektívi vysvetlili, že bomby v ruksakoch odpálené pri útokoch 21. apríla v troch kostoloch a troch hoteloch vyrobili miestni džihádisti vďaka odborným znalostiam Islamského štátu. Vyšetrovatelia označili trhavinu ako triperoxid acetónu (TATP). Je to nestála, ale ľahko vyrobiteľná výbušná zmes, “obľúbená” aj u militantov Islamského štátu, ktorí ju práve pre jej nestálosť nazvali “Satanova matka”. Je citlivá napríklad aj na teplo, náraz a trenie.

TATP použili tiež atentátnici pri koordinovaných útokoch v Paríži v roku 2015, samovražedný bombový útočník v multifunkčnej hale Manchester Arena v Anglicku v roku 2017 na koncerte speváčky Ariany Grande a pred rokom touto látkou zaútočili aj v kostoloch v Indonézii. Islamský štát vyhlásil, že srílanskí bomboví atentátnici konali s jeho súhlasom. Srílanskí a zahraniční vyšetrovatelia sa však snažia zistiť, aká bola miera vonkajšej pomoci.

“Skupina mala ľahký prístup k chemikáliám a priemyselnému hnojivu a získala tým základný materiál na výrobu TATP,” povedal pre agentúru AFP predstaviteľ podieľajúci sa na vyšetrovaní. Srílanskí detektívi oznámili, že útoky pripisujú militantom z miestnej skupiny Národné monoteistické hnutie (Džamáat at-tawhíd al-wataníja, NTJ) a tí museli mať pri výrobe bômb pomoc zo zahraničia. “Museli mať osobné stretnutie, kde im odovzdali tento výrobný postup. Toto človek neurobí tak, že si pozrie video na YouTube,” upozornil nemenovaný predstaviteľ.

Katolíci si modlitbami pripomenuli výročie bombových útokov

Stovky katolíkov sa zišli v utorok na Srí Lanke pred Kostolom sv. Antona v metropole Kolombo, aby si spoločne uctili pamiatku obetí samovražedných bombových útokov spred mesiaca, ktoré si vyžiadali 258 mŕtvych. Informovala o tom agentúra AFP.

Pred zmieneným kostolom, ktorý bol prvýkrát postavený v roku 1740 a ktorý renovujú po zničujúcom bombovom útoku na Veľkonočnú nedeľu 21. apríla, si veriaci útoky pripomenuli modlitbami a zapaľovaním sviečok.

Sedem samovražedných teroristov zaútočilo na dva katolícke kostoly a na jeden protestantský kostol, ako aj na tri luxusné hotely v mestách Kolombo, Negombo a Battikalóa. K zodpovednosti za útoky sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS), vykonali ich však miestne zradikalizované moslimské skupiny.

Pri príležitosti výročia útokov v krajine naďalej platia prísne bezpečnostné podmienky. Niektoré katolícke školy v utorok čiastočne znovu otvorili. Na Vysokej škole sv. Jozefa v Kolombe sa do tried vracali študenti vyšších ročníkov.

Na začiatku mája obnovili vyučovanie štátne školy. Katolícke školy otvorili po vyhlásení šéfa armády, že bezpečnostné sily zabezpečia, aby sa študenti nestali terčami útokov islamistických militantov zodpovedných za veľkonočné bombové útoky.

Hovorca katolíckej cirkvi v Kolombe uviedol, že základné školy obnovia vyučovanie budúci týždeň.