Domáce Politika Top

Ústavný súd rozhodol: Matovič musí zaplatiť pokutu, príde o mandát?

BRATISLAVA  – Ústavný súd SR dnes rozhodoval na neverejnom zasadnutí o sťažnosti lídra OĽaNO-NOVA Igora Matoviča voči pokute takmer 12- tisíc eur, ktorú mu parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií udelil ešte v júni minulého roka. Ako dnes informoval portál sme.sk, koaličným poslancom už nič nebráni v tom, aby odhlasovali odobratie poslaneckého mandátu šéfovi OĽaNO Matovičovi.

Ako agentúre SITA povedal šéf výboru Martin Poliačik (SaS), nevie odhadnúť, či Matovič príde o poslanecký mandát, alebo len zaplatí pokutu. „Tým, že súd odmietol dať zjednocovacie stanovisko, ktoré sme čakali, keď sme pozastavili všetky konania, ktoré sme na výbore v tejto veci mali, dalo sa predpokladať, že súd potvrdí staršie  vyjadrenia a potvrdí rozhodnutie výboru. Pre nás to znamená, že všetky konania vo veci živností verejných funkcionárov znovu obnovíme a budeme rozhodovať aj podľa judikatúry ústavného súdu, ktorá je pre nás smerodajná,“ povedal Poliačik.

Čo s ďalšími vinníkmi?

Rozhodnutie ústavného súdu sa dotkne aj iných poslancov, ktorí porušili zákon ako Matovič. Podobnej chyby ako líder OĽaNO sa dopustili poslanci Eugen Jurzyca (SaS), Stanislav Kubánek (Smer-SD) a Peter Šuca (Smer-SD). Výbor by sa mal prípadmi opäť zaoberať na najbližšom rokovaní počas marcovej schôdze parlamentu.

Matovič sa vlani v novembri obrátil na ústavný súd aby preskúmal rozhodnutie parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií. Jeho podaním sa zaoberal ÚS SR na neverejnom zasadnutí senátu 4. novembra.

Bude vysvetľovať výboru

Senát konanie prerušil s tým, že sudca spravodajca mal predložiť plénu ÚS SR návrh na zjednotenie odchylných právnych názorov. Poslanec NR SR Igor Matovič by mal výboru Národnej rady SR pre nezlučiteľnosť funkcií vysvetliť, prečo nemal pozastavenú živnosť. Líder OĽaNO si zabudol splniť túto zákonnú povinnosť v roku 2016 už po druhýkrát. Po pokute, ktorú musel pre svoje pochybenie už raz zaplatiť, teraz môže prísť aj o poslanecký mandát.

Predseda OĽaNO Igor Matovič požiadal o opätovné pozastavenie živnostenského oprávnenia, ktoré mu štát automaticky aktivoval po uplynutí troch rokov, až 30. septembra. V októbri výbor rozhodol, že Matovič musí oneskorené pozastavenie živnosti vysvetliť.

Katastrofálne vysvedčenie právneho štátu

Ak však Matovič príde z dôvodu, že si zabudol pozastaviť živnosť o mandát poslanca NR SR, bude to podľa predsedu výboru Martina Poliačika (SaS) zlou vizitkou Slovenska. „Bude to katastrofálnym vysvedčením právneho štátu, ak príde o mandát na základe tohto pochybenia popri iných veľkých rybách, ktorým ich konanie prechádza,“ dodal Poliačik.

Na to, že líder OĽaNO a poslanec NR SR Igor Matovič opäť porušuje zákon, upozornili ešte v septembri 2016 Peter Weisenbacher a Alena Krempaská z Inštitútu ľudských práv. Upozornili na to, že podľa živnostenského registra SR v tom čase živnosť s názvom Mgr. Igor Matovič – regionPRESS bola znovu aktívna.

Prvé rozhodnutie už v júni 2016

Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií 16. júna 2016 rozhodol o tom, že Matovič zaplatí pokutu vo výške šesťnásobku platu poslanca parlamentu (1 961 eur). Dôvodom je, že poslanec s oneskorením obnovil pozastavenie svojej živnosti ešte v roku 2013.

Pozastavenie živnosti Matovičovi vypršalo 10. augusta 2013, pričom opätovne živnosť pozastavil až 2. septembra toho istého roku, čím porušil ustanovenie ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcie verejného činiteľa. Pozastavenie živnosti podľa zákona o živnostenskom podnikaní nemôže trvať kratšie ako šesť mesiacov a dlhšie ako tri roky.

Foto: SITA