Domáce Politika Top

Ústavný súd rozhádal poslancov. Opozícia hovorí o noci dlhých nožov

Zdroj: FB Ústavný súd Slovenskej republiky

BRATISLAVA – Ústavní sudcovia sa budú voliť po starom. Dlhé diskusie, ktoré tento návrh sprevádzali, tak boli zbytočné. Koaličná strana Smer-SD so svojimi novinkami neprešla. Predstavili pozmeňujúci návrh až v hodine dvanástej tesne pred hlasovaním. 

V pléne Národnej rady bolo včera večer rušno. Rokovanie o novele ústavy sprevádzali silné emócie a počas hlasovania došlo aj k chybe. Smer-SD prišiel s pozmeňujúcim návrhom, ktorý predstavil ich poslanec Róbert Madej. Poslancom by umožnil zvoliť priamo ústavného sudcu, ak ten získa 90 hlasov. Tým by obišli prezidenta, ktorému by ústavný sudca len zložil sľub. A tých, ktorí by to nedokázali splniť by putovali na prezidentský stôl aj naďalej vo dvojičkách, z ktorých by hlava štátu musela vybrať jedného. Návrh prešiel 98 hlasmi. Hlasovali zaň poslanci Smer-SD okrem Mareka Maďariča, Mostu-Híd okrem Petra Kresáka a všetci poslanci SNS. Koalíciu podržali aj niektoré opozičné strany – Sme rodina a ĽSNS.

Pozmeňujúci návrh sa od začiatku nepozdával exministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej. Vidí za tým osobné animozity medzi najvyššími ústavnými činiteľmi, čo považuje za absolútne dno. ,,Potom radšej žiadnu zmenu. Do kreovania Ústavného súdu má byť zapojených viacero mocí,‘‘ vysvetlila exministerka.

 

Galéria
Madej predstavil pozmeňujúci návrh v parlamente. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Exministerke spravodlivosti Žitňanskej sa pozmeňujúci návrh nepáčil. Zdroj: archív
navigate_before
navigate_next

 

V zápätí došlo k chybnému hlasovaniu, ktoré sa týkalo účinnosti novely ústavy, kvôli čomu musela byť opätovne otvorená rozprava. Diskusiu využila opozícia, ktorá svojimi búrlivými komentármi útočila a kritizovala spojenectvo koalície s ĽSNS, ako aj údajne dláždenie cesty predsedovi Smeru-SD Robertovi Ficovi na Ústavný súd. ,,Práve nám unášajú na veľmi dlho Ústavný súd a znásilňujú pri tom ústavu. Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sme rodina. Prezidenta postavili úplne mimo. A Robert Fico je čoraz bližšie k naplneniu cieľa svojej ďalšej päťročnice,‘‘ s rozhorčením uviedla predsedníčka parlamentu z SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Poslanec SaS Ondrej Dostál tiež nebol s návrhom spokojný. ,,Ak to teraz definitívne schvália, tak parlament bude môcť v tajnej voľbe zvoliť ústavnou väčšinou Fica za sudcu Ústavného súdu. Alebo keď ho nezvolí, tak bude môcť 76 hlasmi ponúknuť prezidentovi, aby si vybral ústavného sudcu z dvojice kandidátov Fico – Kaliňák,” skonštatoval poslanec.

Poslanec Sme rodina Milan Krajniak počas rozpravy zdôraznil, že návrh, ktorý predstavil poslanec Madej bol dobrý a to bol dôvod, prečo zaň hlasoval. Doplnil, že za Fica ako prípadného kandidáta na ústavného sudcu hlasovať nebude.

Šéf koaličnej strany Most-Híd Belá Bugár podotkol, že opozícia a prezident stále hovorili, že je tu podpriemerný návrh, ,,tak tu teraz máte nadpriemerný návrh‘‘, dodal Bugár.

Opozícia sa napokon nezúčastnila ďalšieho hlasovania. Na protest väčšina z nich odišla zo sály. Poslanci však ani na druhý pokus zmenu účinnosti prechodných ustanovení neopravili. ĽSNS už pri tomto nezahlasovali. Podporilo ich len 81 poslancov, minimum bolo 90.

Záverečné hlasovanie o návrhu na zmeny pri voľbe ústavných sudcov bolo pre mnohých sklamaním. Viacero koaličných poslancov sa zdržalo, nepridala sa ani opozícia. Za návrh už nehlasovali spomínaná ĽSNS, ale ani Sme rodina. Zahlasovalo len 55 poslancov z potrebných 90.

 

Galéria
Zdroj: TASR / Martin Baumann
Poslanec Dostál s pozmeňujúcim návrhom tiež nebol spokojný. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Krajniak predložil na najbližšiu schôdzu parlamentu návrh zákona o exekučnej amnestii. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Zdroj: TASR / Martin Baumann
Podľa nepotvrdených informácií lekári mali Ficovi urobiť dvojitý, respektíve trojitý bajpas Zdroj: TASR / Martin Baumann
navigate_before
navigate_next

 

Ako to vidia dnes

Poslanec Smer-SD Ľuboš Blaha dnes vyhlásil, že medzi prezidentom Andrejom Kiskom, liberálnou opozíciou a ĽSNS údajne došlo k tajnej dohode, kvôli ktorej neprešla zmena voľby ústavných sudcov. Uviedol, že si nevie vysvetliť to, prečo ĽSNS zradili svoje presvedčenie a pomohli tak prezidentovi. Dokonca podľa neho popreli svoje predošlé hlasovanie. „Musel to byť kšeft. Dokazuje to, že koalícia s ĽSNS nijako nerokuje, zato opozícia zjavne áno. Vytvorila sa čudesná aliancia kaviarenských liberálov a kotlebovcov,“ vyhlásil Blaha.

Predsedníčka Národnej rady Nicholsonová dnes na neschválenú novelu ústavy dodala, že sú radi, ,,že vďaka nášmu tlaku s podporou časti demokratickej opozície sme zahatali cestu Robertovi Ficovi na Ústavný súd SR,” uviedla. Reagovala aj na vyjadrenia poslanca Blahu, ktorý podľa nej opäť konšpiruje a je smiešny. ,,Včera sme boli svedkami parlamentnej frašky v podaní vládnej koalície v spolupráci s časťou opozície. Vo večerných hodinách koaliční poslanci spisovali pozmeňujúci návrh, lámali ústavu cez koleno a situácia pripomínala neslávne známu noc dlhých nožov z Mečiarových čias. Poslanci SaS sa odmietli na tomto divadle podieľať a opustili sálu,” dodala na záver Nicholsonová.

 

Galéria
Podľa Blahu došlo k tajnej dohode medzi prezidentom, liberálnou opozíciou a ĽSNS. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Nicholsonová je na kandidátke strany SaS. Zdroj: TASR / Martin Baumann
navigate_before
navigate_next

 

Minister má hlavu v smútku

Ministra spravodlivosti Gábora Gála mrzí, že včera vládny návrh zákona o zmene ústavy neprešiel. Podľa neho za to môže viacero faktorov a hlavný je, že aj napriek tomu, že s demokratickou opozíciou rokoval, návrh nenašiel u nich podporu. Skonštatoval, že vládny návrh zákona z dielne rezortu spravodlivosti by bol veľkým krokom vpred oproti súčasnému stavu, čo nakoniec aj samotná opozícia priznala. Avšak neskoro. ,,Potom, čo bola schválená časť pozmeňovacích návrhov poslanca Madeja, zrazu opozícia otočila o 180°, začala chváliť náš vládny návrh zákona v pôvodnom znení a rozprávať o tom, že by ho podporili, hoci dovtedy v rozprave vystupovali proti nemu. Pre mňa bolo takéto správanie absolútne nepochopiteľné, čo len dokazuje, že opozícii ide o politikárčenie a nie o samotnú zmenu ústavy k lepšiemu. To, že strana Kotleba ĽSNS nehlasovala za pozmeňovací návrh, ani celkovo za zákon ako taký, svedčí o tom, že žiadne dohody sme s nimi  v zákulisí nerobili,” reagoval minister prostredníctvom tlačového oddelenia.

Napriek tomu, že sa budú sudcovia voliť po starom, pozitívum vidí v tom, že z časti prešla zmena rokovacieho poriadku, ktorá voľbu otvára. Zo schôdze na ústavnoprávnom výbore, kde budú mať možnosť klásť kandidátom na sudcov Ústavného súdu otázky nielen poslanci ale aj prezident, bude zabezpečené živé vysielanie.

Minister tiež skritizoval antikampaň, ktorú podľa jeho slov vyvolala časť nezávislých odborníkov, či prezident Andrej Kiska. ,,Zablokovali tak schválenie nášho dobrého návrhu,” skonštatoval Gál.

Podľa prezidenta Andreja Kisku bolo včerajšie hlasovanie v Národnej rade veľkým varovaním. ,,V mene mocenského ovládnutia Ústavného súdu na ďalších 12 rokov bola vládna väčšina ochotná sa spoliehať na podporu fašistov. Veľkým varovaním je aj to, že princíp ako bola naša ústava koncipovaná, demokratický systém vzájomných bŕzd a protiváh pri obsadzovaní najdôležitejšieho súdu v Slovenskej republike zostal nedotknutý len vďaka zmätkom pri hlasovaní.‘‘ Dodal, že pre obnovenie dôvery ľudí v spravodlivosť je dôležitý dobrý výber sudcov ústavného súdu. ,,Túto povinnosť majú poslanci parlamentu, predstavitelia vládnej väčšiny naďalej – bez ohľadu na to, že včera neboli schopní urobiť správnu vec. Ako prezident som pri výbere tých najlepších sudcov a sudkýň pripravený dôsledne využívať ústavné právomoci a prispieť k lepšiemu a kvalitnejšiemu Ústavnému súdu,“ vyhlásil prezident na záver prejavu.

 

Galéria
Väznice sú preplnené, pomôcť by podľa Gábora. Gála mohli aj elektronické náramky Zdroj: TASR / Martin Baumann
Zdroj: SITA / Branislav Bibel
navigate_before
navigate_next

 

Takto to celé začalo

Minister spravodlivosti Gál prišiel v auguste s novými pravidlami, podľa ktorých chcel vyberať ústavných sudcov. Návrh sprísňoval kvalifikačné predpoklady na vymenovanie sudcov. Minister tak deklaroval skvalitnenie procesu výberu kandidátov. Novela mala zaviesť ústavný predpoklad spočívajúci v tom, že dotknutá osoba musí byť všeobecne uznávanou osobnosťou v odbore práva, musí byť bezúhonná a funkciu sudcu Ústavného súdu bude vykonávať riadne, čestne a nestranne

O návrhu rokoval minister aj s prezidentom Andrejom Kiskom, ktorý následne viedol debaty s koaličnými, ale aj opozičnými stranami. K návrhu jednotlivé strany pripájali ďalšie zmeny, ktoré začarovaný kruh okolo zmien pri voľbe ústavných sudcov uzatvárali.

Neschválená novela ústavy riešila aj otázku odchodu sudcov do dôchodku, keď zavádza zánik funkcie sudcu všeobecného súdu pri dosiahnutí vekovej hranice 70 rokov.

Voľby klopú na dvere

Už vo februári 2019 sa končí funkčné obdobie deviatim z celkového počtu 13 ústavných sudcov. Úlohou poslancov tak bude zvoliť 18 kandidátov, z ktorých si hlava štátu vyberie deviatich sudcov na 12-ročné funkčné obdobie. Na zvolenie kandidáta bude stačiť nadpolovičná väčšina hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39.

 

Galéria
Sudcovia Ústavného súdu sa budú voliť tak ako doteraz. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Rozhoduje sa o osude Ústavného súdu. Zdroj: TASR / Milan Kapusta
Minister spravodlivosti o svojom návrhu rokoval minulý rok aj s prezidentom. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Prezident diskutoval so zástupcami koaličných strán o voľbe ústavných sudcov. Zdroj: TASR / Marko Erd
Prezident si počas stretnutí vypočul aj SaS. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Prezident rokoval aj so zástupcami OĽaNO o zmene ústavného zákona. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Sme rodina sa tiež zúčastnila diskusie s prezidentom. Zdroj: TASR / Martin Baumann
navigate_before
navigate_next