Domáce Politika

Ústavný súd opozícií nepomohol. Nový rokovací poriadok nie je v rozpore s Ústavou SR

NRSR - SITA / Marko Erd

KOŠICE – Novela rokovacieho poriadku Národnej rady (NR) SR z roku 2016, ktorú presadila vládna koalícia, nie je v rozpore s Ústavou SR. Vyplýva to zo stredajšieho rozhodnutia Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý nevyhovel návrhu skupiny opozičných poslancov NR SR.

Parlamentná opozícia vyčítala ustanoveniam novely porušovanie princípov ochrany práva na slobodu prejavu, ochrany slobodnej súťaže politických síl a princípu právneho štátu.

Cieľom zmeny rokovacieho poriadku malo byť zabezpečenie ochrany efektívneho fungovania NR SR počas jej schôdzí. Právna norma zaviedla časové limity pre vystúpenia poslancov a zakázala v rokovacej sále transparenty, plagáty, letáky a iné obrazové, zvukové a zvukovo-obrazové prezentácie, ale aj materiály propagujúce politické strany a reklamu.

Šéf parlamentu dostal právo iniciovať disciplinárne konanie voči poslancom, ktorí na schôdzi opakovane porušujú poriadok.   Opozícia opatrenia od začiatku kritizovala, hovorila o obmedzovaní slobody prejavu a “náhubkovom” zákone. Nesúhlas vyjadril aj prezident SR Andrej Kiska, ktorý novelu vetoval s odôvodnením, že môže byť neprimeraným tlakom väčšiny. Parlament novelu však následne opätovne schválil.

Danko chce počuť uznanie omylu

Predseda Národnej rady (NR) SR a šéf SNS Andrej Danko vyzýva viacerých opozičných poslancov, ktorí kritizovali novelu rokovacieho poriadku NR SR, aby aspoň uznali, že sa mýlili. Ospravedlnenie Danko nečaká.

“Verejne vyzývam týchto ľudí, aby aspoň uznali, že sa mýlili. Nečakám ospravedlnenie a vyhýbam sa konfliktom s médiami, ale túto nespravodlivosť, ktorá zaznievala v tom čase v mediálnom priestore, som musel dva roky znášať,” uviedol Danko.

Predseda parlamentu dodal, že rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR je jasným dokladom toho, že žiadne ľudské práva, ani poslanecké, ani opozičné, neboli porušené.

Špičkový poriadok

Podľa Danka má slovenský parlament špičkový európsky rokovací poriadok, ktorý za dva roky ukázal svoju životaschopnosť. “Zlepšila sa úroveň rokovania, technická práca, zlepšilo sa prostredie, v ktorom pracujeme, nielen v ľudskej, ale aj technickej rovine,” uzavrel šéf parlamentu.

Danko reagoval na rozhodnutie ÚS SR, z ktorého vyplýva, že novela rokovacieho poriadku NR SR z roku 2016, ktorú presadila vládna koalícia, nie je v rozpore s ústavou.

Cieľom zmeny rokovacieho poriadku malo byť zabezpečenie ochrany efektívneho fungovania NR SR počas jej schôdzí. Právna norma zaviedla časové limity pre vystúpenia poslancov a zakázala v rokovacej sále transparenty, plagáty, letáky a iné obrazové, zvukové a zvukovo-obrazové prezentácie, ale aj materiály propagujúce politické strany a reklamu.

Šéf parlamentu dostal právo iniciovať disciplinárne konanie voči poslancom, ktorí na schôdzi opakovane porušujú poriadok.

Galéria
Zdroj: TASR / Martin Baumann
Zdroj: TASR / Marko Erd
V rigoróznej práci Andreja Danka sa nachádzajú okopírované celé odseky. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Danko tvrdí, že je dôležité o téme exekučných amnestií diskutovať. Zdroj: SITA / Diana Černáková
K takémuto kroku vyzval Lubyová predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
navigate_before
navigate_next