Domáce Koronavírus Spoločnosť

Ústavný súd eviduje podania v súvislosti so štátnou karanténou a opatreniami ÚVZ

Zdroj: archív

BRATISLAVA – Ústavný súd (ÚS) SR eviduje podania v súvislosti s povinnou štátnou karanténou a opatreniami Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR počas núdzového stavu vyhláseného vládou pre pandémiu nového koronavírusu. Pre TASR to potvrdil Tomáš Senaj z tlačového a informačného odboru Kancelárie ÚS SR.

 

“Predmetné podania boli ústavnému súdu doručené 8. mája 2020 a 11. mája 2020 a doposiaľ neboli predbežne prerokované,” uviedol Senaj. Priblížil, že v súvislosti so štátnou karanténou eviduje ÚS jedno podanie fyzickej osoby a v súvislosti s opatreniami ÚVZ jedno podanie právnickej osoby.

Na nedostatky v systéme povinnej štátnej karantény upozornila aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Poukázala na sťažnosti repatriantov o nevyhovujúcich podmienkach v štátnych zariadeniach. Aby nedochádzalo k ohrozeniu základných práv a slobôd, navrhla už koncom apríla možnosť karantény v domácom prostredí s dôslednou kontrolou. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) následne Patakyovú ubezpečil, že jej obavy nie sú opodstatnené.