Domáce Politika

Ústavnoprávny výbor odsúhlasil novelu zákona o ozbrojených silách aj nové pojmy v zákone o štátnych symboloch

Zdroj: TASR / Františšek Iván

BRATISLAVA – Za neoprávnené používanie vojenských uniforiem a označenia Ozbrojených síl (OS) SR by mali po novom hroziť sankcie až do výšky 500 eur. Počíta s tým novela zákona o ozbrojených silách, ktorú v utorok odsúhlasili členovia parlamentného ústavnoprávneho výboru.

Opatrením ministerstvo obrany reaguje na problém s extrémistickými polovojenskými organizáciami. Zákaz by sa mal vzťahovať aj na použitie iných odevov označených štátnym znakom SR a zameniteľných s vojenskou rovnošatou. Nezákonné má byť aj zneužitie označenia OS SR v písomnom styku, názvoch domén webových stránok či na motorových vozidlách. Trestať sa má tiež použitie osobnej identifikačnej karty inou osobou ako vojakom.

“Vojenské uniformy sú určené výhradne pre príslušníkov OS SR, absolventov dobrovoľnej vojenskej prípravy, aktívnych záloh a pre vojakov mimoriadnej služby počas jej výkonu, pretože ide o bezpečnostné zložky štátu, a teda ich nemôže nosiť ktokoľvek,” zdôrazňoval minister obrany Peter Gajdoš (SNS).

Právna norma sa má vzťahovať na aktuálne zavedené rovnošaty. Opatrenie sa teda nemá dotknúť rybárov či poľovníkov, ktorí používajú odevy s neaktuálnym vzorom. Výnimku majú mať aj poberatelia výsluhového alebo invalidného výsluhového dôchodku, účastníci boja proti fašizmu a rehabilitovaní vojaci.

Zákon by mal byť účinný od 1. mája tohto roka.

Štátne symboly

Štátny znak by mal mať pri používaní štátnych symbolov v zahraničí osobitné postavenie. Do zákona o štátnych symboloch by tiež mali pribudnúť nové pojmy ako “znamenie štátneho znaku”, či “národný symbol”. Novelu, ktorou chce SNS lepšie chrániť štátne symboly, v utorok odobril Ústavnoprávny výbor Národnej rady (NR) SR. Predkladateľ novely Anton Hrnko (SNS) avizoval, že do návrhu by mali pribudnúť zmeny, ktoré má predstaviť na Výbore NR SR pre kultúru a médiá. Zmeny majú reagovať na výhrady, ktoré odzneli k návrhu v pléne.

Zmeny v súvislosti so štátnym symbolom sa majú týkať napríklad športovej reprezentácie SR. Tá by mala povinne na významných súťažiach a pri príprave na tieto súťaže reprezentovať Slovensko umiestnením štátneho znaku na športovom odeve. “Iné grafické prvky športového odevu s výnimkou štartového čísla nesmú byť nadradené vyobrazeniu štátneho znaku,” píše sa v návrhu.

Novela má tiež zaviesť a definovať nové pojmy ako “znamenie štátneho znaku” či “národný symbol”.
Znamenie štátneho znaku má podľa návrhu tvoriť dvojitý kríž vztýčený na strednom vyvýšenom vŕšku trojvršia. Driek a ramená kríža majú byť na koncoch rozšírené a vhĺbené, vrchy sú oblé. “Znamenie štátneho znaku požíva rovnakú ochranu ako štátne symboly Slovenskej republiky,” uvádza sa v návrhu.

Národný symbol má podľa novely tvoriť dvojitý kríž vztýčený na strednom vyvýšenom vŕšku trojvršia. Používať tento symbol by mohli fyzické osoby aj právnické osoby. “Jeho použitie však musí byť dôstojné,” zdôrazňujú národniari.

Novela má tiež upraviť sadzby pokút, ktoré môžu byť okresným úradom udelené za porušenie ustanovení zákona. “Navrhuje sa ustanovenie hornej sadzby pokuty pre fyzické osoby vo výške 3000 eur a pre právnické osoby vo výške 10.000 eur zo súčasnej hornej sadzby 6638 eur,” uvádzajú národniari.

SNS pri zdôvodňovaní novely poukazuje na to, že v súčasnosti vznikajú nejasnosti súvisiace s používaním štátnych symbolov, najmä pokiaľ ide o ich používanie pri reprezentovaní Slovenska v zahraničí, v elektronickej komunikácii a v digitálnej podobe. Stáva sa tak podľa SNS, že štátne symboly sú nedôstojne vyobrazované či napodobňované.

 

Predkladateľ novely Hrnko chce lepšie chrániť štátne symboly. Zdroj: SITA / Diana Černáková