Domáce Politika Top

Ústavní sudcovia pôjdu zrejme po starom. Most-Híd Smer nepodrží

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Vyzerá to tak, že ústavných sudcov parlament podľa nových pravidiel voliť nebude. Zmeny výberu kandidátov rozdelili aj samotnú koalíciu. Smer-SD prišiel totiž s prekvapivým návrhom. Šéf strany Most-Híd Béla Bugár sa k ich nápadu ale jasne vyhranil.

Návrh Smeru-SD, aby ústavných sudcov volil priamo parlament ústavnou väčšinou bez toho, aby potom o kandidátoch rozhodoval aj prezident, klubom Most-Híd neprejde. ,,Takéto zásadné zmeny sa nedajú urobiť pár mesiacov či týždňov pred takouto dôležitou voľbou. U nás to vyzerá tak, že to nemá šancu prejsť,‘‘ uviedol Bugár.

Podpredseda parlamentu neočakáva, že by to viedlo ku koaličnej kríze. ,,Toto nie je v programovom vyhlásení vlády, takže ideme podľa koaličnej zmluvy a tak, ak niekto navrhne niečo, čo nie je v tomto vyhlásení, musí s tým súhlasiť každý koaličný partner,‘‘ dodal.

O stanovisko sme požiadali aj koaličné strany Smer-SD a SNS. Na naše otázky nereagovali.

Úvahy Smeru-SD o tom, že by výber ústavných sudcov ovládol iba parlament, považuje prezident Kiska za nebezpečné. Treba sa podľa neho spýtať, aký je skutočný úmysel. ,,Správne nastavený systém protiváh a bŕzd je zárukou toho, že sa moc neskoncentruje v jedných rukách a že Ústavný súd nebude slúžiť záujmom aktuálnej parlamentnej väčšiny,” zdôraznil prezident po poslednom stretnutí s koaličnými stranami.

Prezidentovi sa návrh strany Smer-SD nepozdáva. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Už o pár mesiacov sa vymení 9 z 13 ústavných sudcov na Ústavnom súde. Minister spravodlivosti Gábor Gál predložil materiál, ktorý sprísňuje pravidlá pri ich voľbe. Kvôli návrhu však začali dlhé debaty, ktoré rozdelili koalíciu a opozíciu. ,,Gál ho naďalej bude presadzovať ako najvhodnejší kompromis, ktorý zabezpečí prísnejšie kritériá a vyššiu legitimitu pre volených kandidátov. Je nepochybné, že práve návrh rezortu spravodlivosti je najlepšou variantou, ktorá podstatne sprísni kritériá voľby a zároveň pri nej posilní aj kompetencie prezidenta. Je teraz preto na poslancoch Národne rady, ako zodpovedne sa k veci postavia,‘‘ reagovalo pre Glob.sk Ministerstvo spravodlivosti.

Zároveň minister upozorňuje, že ak sa parlament na zmene pravidiel nedohodne, 9 z celkovo 13 ústavných sudcov, ktorým sa vo februári 2019 končí funkčné obdobie, sa bude voliť po starom. Je preto otázne, či parlament dokáže navoliť až 18 kandidátov. Podľa terajšej úpravy totiž prezident musí dostať dvojnásobný počet kandidátov.

Galéria
Gál považuje návrh zo svojej dielne za najlepšiu variantu. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Minister spravodlivosti o svojom návrhu rokoval minulý rok aj s prezidentom. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Smer-SD prišiel s návrhom, kde by sa pri voľbe ústavných sudcov obišiel prezident. So zmenou neuspeli. Zdroj: TASR / Marko Erd
Bugár verí, že sa podarí zvoliť 18 kandidátov. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
navigate_before
navigate_next