Spoločnosť Zahraničné

USA z bezpečnostných dôvodov blokujú víza stovkám čínskych občanov

Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON / PEKING – Spojené štáty blokujú udelenie vízového povolenia viacerým čínskym vysokoškolským študentom a vedeckým pracovníkom prepojeným s čínskou armádou v snahe zabrániť im v prístupe k citlivému americkému výskumu. V stredu o tom informoval americký minister vnútornej bezpečnosti Chad Wolf, píše agentúra Reuters.

 

Hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí povedala, že víza sú blokované na základe rozhodnutia amerického prezidenta Donalda Trumpa z 29. mája tohto roka. “Ministerstvo zahraničných vecí od 8. septembra 2020 ruší viac ako 1000 víz pre občanov Číny, na ktoré sa vzťahuje prezidentské vyhlásenie 10043,” povedala hovorkyňa.

Trump 29. mája rozhodol o zrušení víz pre niektorých občanov Číny, ktorí do USA prichádzajú za účelom štúdia alebo výskumu. Ich činnosť mohla podľa Trumpa škodiť záujmom USA, uvádza sa v prezidentovom vyhlásení, ktoré na svojej oficiálnej webovej stránke zverejnil Biely dom.

Wolf sa pri svojom tvrdení odvoláva na obvinenia USA voči Číne z “neférových obchodných praktík” a “priemyselnej špionáže,” vrátane pokusu o krádež výsledkov výskumu v oblasti koronavírusu SARS-CoV-2 zo strany Pekingu. Washington Čínu tiež obvinil zo zneužívania študentských víz svojich občanov na “zneužívanie americkej akademickej obce”. Približne 360-tisíc čínskych občanov študuje v Spojených štátoch a sú významným zdrojom príjmov pre americké vzdelávacie inštitúcie, píše Reuters. Pandémia koronavírusu COVID-19 však ovplyvnila návrat týchto študentov do USA na jesenný semester.