Politika Zahraničné

USA varujú lode v blízkovýchodných vodách pred možnou odvetou Iránu

Zdroj: TASSR / AP

WASHINGTON – V súvislosti s rastúcim napätím medzi Washingtonom a Teheránom vydala americká vláda v utorok výstrahu pre obchodné lode využívajúce dôležité námorné trasy v regióne Blízkeho východu. Podľa oznámenia Námornej správy Spojených štátov (MARAD), o ktorom informovali tlačové agentúry DPA a AP, existuje “možnosť iránskeho zákroku proti americkým námorným záujmom”.

 

Úrad spomína informácie o viacerých hrozbách, ktoré sa týkajú Perzského zálivu, Hormuzského prielivu či oblastí v Indickom oceáne. Výstraha platí už od pondelka a vydaná bola na jeden týždeň.

Iránske vedenie hrozí Spojeným štátom odvetou za usmrtenie generálmajora Kásema Solejmáního, jedného z najvyšších veliteľov revolučných gárd Iránu, ktorý sa stal minulý piatok terčom amerického útoku dronom pri letisku v irackom hlavnom meste Bagdad.

“Nie je známe, aká bude odozva Iránu na tento zákrok – pokiaľ nejaká bude. Naďalej je tu však možnosť iránskeho zákroku proti americkým námorným záujmom,” uvádza sa v oznámení zverejnenom na internete.

Podľa námornej správy americká vláda sústavne vyhodnocuje bezpečnostnú situáciu na moriach v danom regióne, aby zaručila slobodu plavby, zaistila slobodné obchodovanie a ochránila americké plavidlá, personál a záujmy”.

Na trase cez Hormuzský prieliv došlo vlani v lete k viacerým útokom na ropné tankery, za ktorými podľa Spojených štátov stál Irán.