Politika Zahraničné

USA sa usvedčili z klamstva, dôvodom ich prítomnosti v Iraku je Irán

TEHERÁN – Iránsky prezident Hassan Rúhání v utorok obvinil svojho amerického kolegu Donalda Trumpa, že sa sám usvedčil z klamstva, keď cez víkend vyhlásil, že chce ponechať americké vojská v Iraku preto, aby mohol dozerať na Irán.

“Hovoríte, že chcete zostať v Iraku preto, aby ste dohliadali na Irán. Predtým ste ale hovorili, že ste tam preto, aby ste bojovali proti terorizmu. Je pekné, že ste sa úprimne vyjadrili,” odkázal Rúhání Trumpovi. Spojené štáty sa podľa iránskeho prezidenta usilujú o zvrhnutie súčasného iránskeho režimu, to sa im však nepodarí. “Nedokážete vrátiť Irán o 40 rokov naspäť. Už nikdy sa nevrátime do čias americkej dominancie,” vyhlásil Rúhání.

Trumpove výroky o Iráne a Iraku už v pondelok pomerne ostro skritizoval aj iracký prezident Barham Salíh. “Nezaťažujte Irak vašimi vlastnými problémami,” odkázal Trumpovi iracký prezident a jeho slová o prítomnosti v Iraku označil za “čudné”. Americké vojská sú v Iraku podľa Salíha preto, aby mu pomohli bojovať proti Daešu, a ich prítomnosť nemá nič spoločné s Iránom.

Trumpove výroky, ktoré vyvolali na Blízkom východe počudovanie, zazneli vo víkendovom rozhovore pre televíziu CBS. “Minuli sme celý majetok za vybudovanie tejto ohromnej základne (v Iraku – pozn.). A mohli by sme si ju aj ponechať. A jedným z dôvodov, prečo si ju chcem ponechať, je to, že chcem trochu dozerať na Irán, pretože Irán je naozajstný problém,” vyhlásil Trump.