Politika Zahraničné

Trump oznámil, že nálety na Irán odvolal len na poslednú chvíľu

Trump údajne v poslednej chvíli odvolal útoky na Irán. Zdroj: SITA/AP

WASHINGTON –  – Americký prezident Donald Trump na Twitteri oznámil, že v noci na piatok na poslednú chvíľu odvolal nálety na iránske ciele, keď mu generáli oznámili, že by pri nich zomrelo 150 ľudí. To by totiž podľa Trumpa nebola “primeraná” reakcia na štvrtkové zostrelenie amerického prieskumného bezpilotného lietadla Iránom, píše agentúra DPA.

 

V sérii príspevkov na Twitteri Trump tiež napísal, že USA boli pripravené “vrátiť úder sa na troch rôznych miestach”, on však nálety desať minút predtým, ako sa mali uskutočniť, odvolal. 

“Neponáhľam sa, naša armáda je prebudovaná, nová, a pripravená… je zďaleka najlepšia na svete,” napísal Trump a dodal, že sankcie uvalené na Irán tento režim oslabujú, pričom Teheránu nebude umožnené získať jadrové zbrane. Irán je podľa jeho slov v súčasnosti už oveľa slabšou krajinou.

Irán hovorí o chybe USA

Spojené štáty spravili “chybu”, keď vyslali svoje prieskumné bezpilotné lietadlo do iránskeho vzdušného priestoru, vyhlásil v piatok Irán a varoval USA, aby podobný krok už nezopakovali. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

“Dúfame, že naši nepriatelia už takéto chyby nespravia. Informovali sme o tom OSN a podali tam sťažnosť proti tomuto jasnému a provokatívnemu porušeniu pravidiel zo strany USA,” vyhlásil hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Abbás Músaví v rozhovore pre štátny telerozhlas IRIB.

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf na obranu vyhlásenia vlády zverejnil súradnice, na ktorých malo k zničeniu amerického bezposádkového lietadla dôjsť. Dodal, že vrak dronu vylovili v iránskych teritoriálnych vodách. Washington tvrdí, že bezpilotné lietadlo sa v čase svojho zostrelenia, vo štvrtok ráno, nachádzalo 34 kilometrov od pobrežia Iránu.

Irán vyslal pred zostrelením amerického dronu varovania

Veliteľ vzdušnej jednotky iránskych revolučných gárd generál Amír Alí Hadžizáde v piatok vyhlásil, že pred štvrtkovým zostrelením amerického prieskumného bezpilotného lietadla vyslal Irán niekoľko varovaní.

“Bohužiaľ, neodpovedali,” povedal podľa agentúry AP Hadžizáde v rozhovore pre iránsku štátnu televíziu.

Za generálom pritom ležali údajné časti amerického bezposádkového lietadla Global Hawk. Dodal, že vrak dronu vylovili v iránskych teritoriálnych vodách. Washington tvrdí, že bezpilotné lietadlo bolo vo štvrtok zostrelené nad medzinárodnými vodami.

Irán si v súvislosti s incidentom predvolal švajčiarskeho veľvyslanca v Teheráne, ktorý v krajine zastupuje aj americké záujmy.

Trump prostredníctvom Ománu varoval Irán pred útokom

Irán dostal od amerického prezidenta Donalda Trumpa v noci na piatok prostredníctvom Ománu odkaz, v ktorom šéf Bieleho domu varoval Teherán, že islamskej republike hrozí bezprostredný útok zo strany USA. Pre agentúru Reuters to uviedli nemenovaní iránski činitelia.

Ich vyjadrenie prišlo krátko po tom, ako denník The New York Times informoval, že Trump v piatok povolil vojenský útok na Irán, ktorý mal byť reakciou na zostrelenie amerického prieskumného bezpilotného lietadla. Trump útok v poslednej chvíli odvolal.

“Trump v predmetnom odkaze uviedol, že je proti akejkoľvek vojne s Iránom a chce hovoriť s Teheránom o rôznych záležitostiach. Dal nám krátky čas na odpoveď, ale okamžitou odozvou Iránu bolo, že o danej záležitosti rozhoduje najvyšší vodca (ajatolláh Alí) Chameneí,” povedal jeden z iránskych činiteľov za podmienok zachovania svojej anonymity.

“Bolo nám jasné, že vodca je proti akýmkoľvek rozhovorom, ale odkaz mu doručíme. Ománskym činiteľom sme povedali, že akýkoľvek útok na Irán bude mať regionálne aj medzinárodné dôsledky,” povedal pre Reuters ďalší iránsky činiteľ.

Irán: Pri americkom drone letelo aj špionážne lietadlo s posádkou

Americké prieskumné bezpilotné lietadlo, ktoré vo štvrtok zostrelil Irán, sprevádzalo aj špionážne lietadlo USA s posádkou. Irán sa ale rozhodol, že ho nezacieli, vyhlásil v piatok veliteľ vzdušných síl iránskych revolučných gárd Amír Alí Hadžizáde.

Podľa agentúry AP Hadžizáde spresnil, že popri drone letelo špionážne lietadlo P8. “Toto lietadlo má približne 35 členov posádky. Áno, mohli sme zacieliť na toto lietadlo, bolo to naše právo, a áno, bolo americké, ale neurobili sme to. Zasiahli sme bezpilotné lietadlo,” povedal Hadžizáde na tlačovej konferencii v Teheráne.

USA pozastavili americké civilné lety nad časťou Iránu

Americká Federálna správa letectva (FFA) zakázala v piatok americkým leteckým spoločnostiam lety vo vzdušnom priestore Iránu v oblastiach nad Hormuzským prielivom a nad Ománskym zálivom. Reagovala tak na štvrtkové zostrelenie amerického dronu iránskou protivzdušnou obranou. Písala o tom agentúra Reuters.

V samostatnej varovnej správe FFA uviedla, že podľa jej informácií sa najbližšie civilné lietadlo nachádzalo v čase incidentu len 45 námorných míľ (približne 83 kilometrov) od miesta, kde iránska raketa zem-vzduch zostrelila americké bezpilotné lietadlo Global Hawk.

“V čase zásahu operovalo v danej oblasti množstvo dopravných lietadiel,” dodala agentúra.

FFA ďalej vyjadrila svoje znepokojenie nad nárastom napätia a vojenskej aktivity v blízkosti frekventovaných leteckých trás, ako aj nad ochotou Teheránu použiť v medzinárodnom vzdušnom priestore bez varovania rakety dlhého doletu.

Aj ďalšie letecké spoločnosti v piatok oznámili, že pozastavujú lety svojich lietadiel nad Hormuzským prielivom. Ide o spoločnosti British Airways, Qantas z Austrálie a holandskú KLM.

Iránske elitné revolučné gardy ešte vo štvrtok oznámili, že v iránskom vzdušnom priestore zostrelili americký “špionážny” dron.

Armáda Spojených štátov označila zostrelenie bezpilotného prieskumného lietadla za “nevyprovokovaný útok” a zdôraznila, že incident sa stal v medzinárodnom vzdušnom priestore nad Hormuzským prielivom.

Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk je vojenské bezpilotné lietadlo, operujúce za každého počasia, počas dňa i noci. Global Hawk dokáže v takmer reálnom čase poskytovať snímky rozsiahlych zemepisných oblastí vo vysokom rozlíšení. Počas prieskumnej misie stroj schopný zmapovať 100.000 kilometrov štvorcových terénu denne.

Irán tvrdí, že má dôkaz o narušení svojho vzdušného priestoru

Irán disponuje “nepopierateľným” dôkazom o tom, že americký vojenský dron, ktorý tento týždeň zostrelil, narušil jeho vzdušný priestor. Podľa agentúry AFP to v piatok vyhlásilo iránske ministerstvo zahraničných vecí.

Námestník šéfa iránskej diplomacie Abbás Arakčí povedal švajčiarskemu veľvyslancovi Markusovi Leitnerovi, ktorého krajina zastupuje záujmy Spojených štátov v Iráne, o danom dôkaze vo štvrtok večer, uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

“Dokonca niektoré časti vraku dronu sme vytiahli z iránskych teritoriálnych vôd,” povedal Arakčí švajčiarskemu ambasádorovi. Arakčí zároveň vyzval americké sily, aby “rešpektovali vzdušné a námorné hranice Iránu a plne dodržiavali medzinárodné predpisy”, doplnilo ministerstvo.

Arakčí “pripomenul, že Irán nemá záujem o vojnu a konflikt v Perzskom zálive a varuje americké sily pred neuváženými opatreniami v tomto regióne”, uvádza sa ďalej vo vyhlásení iránskeho rezortu diplomacie.

“Islamská republika by sa ani na chvíľu nezdráhala brániť svoje územie proti akejkoľvek agresii,” citovalo ministerstvo Arakčího.

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf vo štvrtok povedal, že jeho krajina na pôde OSN predloží dôkazy o tom, že americký dron predtým, ako ho zostrelili, narušil iránsky vzdušný priestor.

Štvrtkový incident, ktorý sa podľa tvrdenia Washingtonu odohral nad medzinárodnými vodami, prispel k ďalšiemu zintenzívneniu napätia medzi USA a Iránom. Predchádzala mu séria útokov na ropné tankery, z ktorých Washington obviňuje Teherán.