Zahraničné Politika

USA potvrdili, že Turecko plánuje inváziu do Sýrie

Koaličné sily pod vedením USA a Turecka vykonávajú v piatok 4. októbra 2019 tretiu spoločnú hliadku na severovýchode Sýrie, kde by mala vzniknúť takzvaná bezpečnostná zóna. Zdroj: TASR/AP

WASHINGTON – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok potvrdil, že americké jednotky začali s odsunom zo svojich pozícií v severnej Sýrii, píše agentúra AP.

 

Erdogan to uviedol iba niekoľko hodín po tom, ako Biely dom vyhlásil, že uvoľní severozápad Sýrie pre plánovanú tureckú ofenzívu. Zmienené oznámenie podľa AP uvrhlo do neistoty osud tamojších kurdských bojovníkov, ktorí doposiaľ po boku Spojených štátov bojovali proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS).

Turecký prezident sa k zmienenej operácii nevyjadril. Dodal však, že Turecko je odhodlané zastaviť podľa jeho stanoviska hrozbu zo strany sýrskych kurdských bojovníkov.

“Vždy hovoríme túto vetu: Môžeme prísť každú noc bez varovania,” povedal podľa agentúry AFP Erdogan novinárom. “Je absolútne vylúčené, aby sme naďalej tolerovali hrozby týchto teroristických skupín,” povedal s odkazom na kurdských militantov.

Erdogan dodal, že v novembri plánuje vycestovať do Washingtonu, aby sa tam stretol s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Biely dom v nedeľu vyhlásil, že americké sily sa stiahnu zo severovýchodnej Sýrie, aby uvoľnili cestu pre plánovanú tureckú ofenzívu. Spojené štáty týmto krokom definitívne opustia miestnych Kurdov, ktorí po boku Američanov roky bojovali proti extrémistom z Islamského štátu (IS), uviedla v tejto súvislosti agentúra AP.

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu v pondelok po tom, ako Washington oznámil, že nebude stáť v ceste tureckej operácii proti sýrskym Kurdom, na Twitteri vyhlásil, že Turecko “odstráni teroristov” zo Sýrie.

Biely dom v nedeľu vyhlásil, že americké sily sa stiahnu zo severovýchodnej Sýrie, aby uvoľnili cestu pre plánovanú tureckú ofenzívu. Spojené štáty týmto krokom definitívne opustia miestnych Kurdov, ktorí po boku Američanov roky bojovali proti extrémistom z Islamského štátu (IS), analyzuje agentúra AP.

“Turecko čoskoro začne svoju dlho plánovanú operáciu na severe Sýrie. Ozbrojené sily Spojených štátov operáciu nepodporia a ani sa na nej inak nezúčastnia. Americké sily po tom, ako teritoriálne porazili kalifát (IS), sa v tom čase už v oblasti nebudú nachádzať,” uviedli podľa agentúry AFP predstavitelia administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa v nedeľu večer washingtonského času.

Toto vyhlásenie bude podľa AP pravdepodobne vnímané ako opustenie Kurdov, ktorí niesli najväčšie bremeno bojov v americkej kampani proti IS, zo strany Washingtonu.

Americkí republikáni a demokrati v tejto súvislosti americkú administratívu svorne varovali, že umožnenie tureckej ofenzívy v danej oblasti by mohlo viesť k masakre miestnych Kurdov, čo by vyslalo veľmi negatívny signál ostatným spojencom USA na celom svete.

Toto Trumpovo rozhodnutie odzrkadľuje podľa AP jeho odhodlanie stiahnuť americké sily zo Sýrie a Afganistanu a naplniť tak jeden zo svojich hlavných predvolebných sľubov v čase, keď doma čelí možnému impeachmentu (ústavnej žalobe). Konanie voči šéfovi Bieleho domu súvisí s jeho údajnou snahou o diskreditáciu Joea Bidena prostredníctvom vyšetrovania na Ukrajine.

Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily (SDF) ešte v sobotu avizovali, že na akúkoľvek tureckú inváziu odpovedia silou. “Nebudeme váhať a akýkoľvek nevyprovokovaný útok zo strany Turecka zmeníme na totálnu vojnu po celej dĺžke hraníc, aby sme bránili seba a našich ľudí,” uviedol vtedy na Twitteri hovorca SDF Mustafá Balí.

Predstavitelia SDF v pondelok na rozhodnutie USA uvoľniť cestu pre tureckú ofenzívu reagovali tým, že takýto scenár vývoja povedie k opätovnému vzostupu IS v oblasti