Politika Zahraničné

USA poskytnú ukrajinskej armáde pomoc v hodnote 200 miliónov dolárov

Ilustračné foto - TASR/AP

WASHINGTON  – Americké ministerstvo obrany poskytne ukrajinskej armáde ďalší výcvik, vybavenie a poradenstvo v hodnote 200 miliónov dolárov (v prepočte zhruba 171 miliónov eur). Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na piatkové vyhlásenie Pentagónu.

Finančné prostriedky sú určené na podporu “viacerých aspektov ukrajinskej armády”, ako napríklad jej velenia a riadenia, bezpečnosti komunikácie a zdravotnej starostlivosti. Termíny poskytnutia pomoci a doručenia vybavenia určia neskôr.

Nová podpora prichádza v čase, keď sa ukrajinská vláda pokúša zabezpečiť, aby jej ozbrojené sily dokázali lepšie spolupracovať s armádami členských krajín Severoatlantickej aliancie (NATO).

Diskutuje sa tiež o americko-ruských vzťahoch po summite prezidentov oboch krajín vo fínskych Helsinkách. Biely dom v piatok informoval, že administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa “neuvažuje o podpore” výzvy ruského lídra Vladimira Putina na zorganizovanie referenda na východe Ukrajiny.

Spojené štáty a Rusko stoja na opačných stranách konfliktu na Ukrajine, ktorý sa začal v roku 2014 zvrhnutím proruského prezidenta Viktora Janukovyča a následnou anexiou Krymu Ruskom. Európski spojenci referendum na Donbase rovnako s veľkou pravdepodobnosťou nepodporia.