Zahraničné Politika

USA a Rusko oficiálne odstúpili od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu

O odstúpení od zmluvy informoval to v piatok americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo. Zdroj: SITA/AP

WASHINGTON –  Spojené štáty oficiálne odstúpili od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF), ktorú podpísali v roku 1987 s bývalým Sovietskym zväzom. Oznámil to v piatok americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo, informovala agentúra AFP.

 

“Odstúpenie USA… od zmluvy nadobúda dnes účinnosť,” uviedol Pompeo počas regionálneho summitu v thajskom Bangkoku. Za ukončenie platnosti zmluvy je podľa neho “výhradne zodpovedné Rusko”.

Rusko v piatok takisto ohlásilo formálne ukončenie Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF) z čias studenej vojny, pričom zo vzniknutej situácie vinia ruskí predstavitelia Spojené štáty. Tie v ten istý deň oficiálne oznámili svoje odstúpenie od zmluvy. Písala o tom agentúra AFP.

“Druhého augusta 2019 bola na podnet Spojených štátov ukončená platnosť zmluvy medzi Sovietskym zväzom a Spojenými štátmi o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu,” uviedlo vo svojom vyhlásení ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov medzitým v tejto súvislosti vyzval Spojené štáty, aby uplatnili moratórium na rozmiestňovanie rakiet stredného a kratšieho doletu. “Toto moratórium by bolo porovnateľné s tým, ktoré ohlásil Vladimir Putin a na základe ktorého sa Rusko zaviazalo nerozmiestňovať takéto zariadenia, ak sa Spojené štáty zdržia ich rozmiestňovania v niektorých vybraných regiónoch,” uviedol Riabkov.

Riabkov však zároveň spochybnil sľub NATO, týkajúci sa nerozmiestňovania jadrových zbraní v Európe.

“Členské štáty NATO nás nateraz ubezpečujú o tom, že nemajú v pláne rozmiestňovanie predmetných jadrových zariadení. Avšak takéto uistenia nemôžeme brať za smerodajné, keďže aliancia v minulosti opakovane nedodržiavala svoje sľuby,” zdôraznil námestník.

Zmluva INF, ktorú v roku 1987 podpísali vtedajší lídri Spojených štátov a bývalého Sovietskeho zväzu, obom stranám zakazovala okrem iného výrobu, skúšky alebo vlastníctvo jadrových a konvenčných rakiet s plochou dráhou letu, ktoré majú dolet 500 – 5500 kilometrov a sú odpaľované z pevniny.

Rusko i Spojené štáty plnenie INF tento rok pozastavili, keď sa vzájomne obvinili z jej porušovania.

Washington dávnejšie avizoval, že od INF definitívne odstúpi 2. augusta, ak Rusko dovtedy nezlikviduje svoj nový raketový systém. Ruský prezident Vladimir Putin 3. júla podpísal zákon o pozastavení plnenia zmluvy INF zo strany Moskvy. Rusko tento krok oznámilo 2. februára po tom, ako tak koncom januára urobili aj Spojené štáty.

USA urobili “vážnu chybu”, reagovala Moskva

Spojené štáty urobili “vážnu chybu”, keď v piatok odstúpili od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF).

“Vo Washingtone urobili vážnu chybu,” uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AFP.

Rezort ruskej diplomacie poznamenal, že USA viedli “propagandistickú kampaň” obviňujúcu Rusko z porušenia dohody.

Kritika Ruska

Štáty Severoatlantickej aliancie obvinili v piatok Moskvu z ukončenia platnosti Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF) a zaviazali sa k primeranej reakcii na rozmiestňovanie ruských rakiet 9M729. Aliancia týmto vyhlásením podporila Spojené štáty, ktoré v ten istý deň oficiálne odstúpili od zmluvy INF. Písala o tom agentúra AFP.

“Zodpovednosť za zánik zmluvy nesie výhradne Rusko. Je nám ľúto, že Rusko nepreukázalo žiadnu ochotu a ani vôľu podniknúť kroky k tomu, aby sa vrátilo k dodržiavaniu medzinárodných štandardov,” uviedli predstavitelia Aliancie vo svojom vyhlásení.

“Situácia, keď Spojené štáty v plnej miere dodržiavajú zmluvu a Rusko nie, nie je udržateľná,” dodali.

NATO sa v tejto súvislosti vyjadrilo aj k pozemným riadeným strelám 9M729, ktoré podľa členov Aliancie porušujú ustanovenia INF tým, že dosahujú dolet až 1500 kilometrov, hoci Kremeľ tvrdí, že letieť môžu len do vzdialenosti 480 kilometrov. “Dohodli sme sa na vyváženom, koordinovanom a obranne ladenom balíku opatrení, aby sme zabezpečili to, že odstrašujúce a obranné spôsobilosti NATO ostanú zachované,” uviedli predstavitelia Aliancie.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v súvislosti s ukončením zmluvy INF zdôraznil, že Aliancia si “neželá nové preteky v zbrojení a neplánuje rozmiestniť v Európe pozemné rakety s jadrovými hlavicami”.