Politika Zahraničné

USA odsúhlasili predaj stíhačiek F-16 Taiwanu, čaká sa pobúrená reakcia Číny

USA odsúhlasili predaj stíhačiek F-16 Taiwanu. Zdroj: TASR/AP

WASHINGTON – Ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov odsúhlasilo v utorok predaj 66 amerických stíhačiek Taiwanu, čo podľa očakávaní vyvolá pobúrenú reakciu Pekingu. Na základe kontraktu v hodnote osem miliárd dolárov (7,22 miliardy eur) má Taiwan získať najmodernejšie lietadlá typu F-16C/D Block 70 od amerického výrobcu Lockheed Martin, informovala agentúra AFP.

 

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo vo vyhlásení uviedol, že po minulotýždňovom upovedomení Kongresu dal dodávke stíhačiek “zelenú” aj prezident Donald Trump. Postup Washingtonu je podľa Pompea “v súlade s doterajšou politikou Spojených štátov”.

Taiwan plánuje zvýšiť úroveň svojej protivzdušnej obrany v čase, keď dochádza častejšie k narušovaniu jeho vzdušného priestoru čínskymi silami, poznamenala AFP. Agentúra amerického ministerstva obrany, ktorá má na starosti export zbraní, sa vyjadrila, že dodávka stíhačiek “nezmení základnú vojenskú rovnováhu v tomto regióne”.

Spojené štáty sú hlavným dodávateľom obrannej zbrojnej techniky pre Taiwan, ktorý Čína považuje za súčasť svojho územia, ktoré sa jedného dňa vráti pod jej správu, a to v prípade potreby aj použitím vojenskej sily.

Čína chce uvaliť sankcie na americké firmy

Čína uvalí sankcie na spoločnosti spojené s predajom amerických viacúčelových stíhacích lietadiel typu F-16 Taiwanu. Informovala o tom v stredu agentúra AFP.