Politika Zahraničné

USA obvinili Irán zo zámerného útoku na globálny energetický trh

Na satelitnej snímke vydanej 14. septembra 2019 čierny dym stúpa po útoku na zariadenie spoločnosti Aramco - na závod na spracovanie ropy v Búkjaku v Saudskej Arábii. Zdroj: TASR/AP

VIEDEŇ – Americký minister energetiky Rick Perry obvinil v pondelok Irán zo sobotňajšieho útok dronov na dve významné ropné zariadenia v Saudskej Arábii, v dôsledku ktorého výrazne stúpli ceny ropy.  

 

Podľa Perryho išlo o neakceptovateľný a zámerný útok na globálnu ekonomiku, za ktorý musí niesť Irán dôsledky. Informovala o tom agentúra AP.

“Nemýľte sa, bol to úmyselný útok na svetovú ekonomiku a globálny energetický trh,” vyhlásil Perry pred účastníkmi generálnej konferencie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) vo Viedni.

Zároveň vyjadril presvedčenie, že energetický trh “zlovoľným snahám Iránu” odolá a zodpovedajúco na ne zareaguje. Prezident USA Donald Trump podľa neho schválil, že strategické zásoby ropy sa, ak to bude potrebné, budú môcť použiť.

USA majú dôkaz o tom, že drony na Saudskú Arábiu neútočili z Iraku

Spojené štáty majú dôkazy o tom, že sobotňajší útok dronmi na saudskoarabské ropné zariadenia nebol vedený z územia Iraku. Irackému premiérovi Ádilovi Abdalovi Mahdímu to v telefonickom rozhovore povedal šéf americkej diplomacie Mike Pompeo. S odvolaním sa na vyhlásenie kancelárie irackého premiéra o tom v pondelok informovala agentúra AP.

Z vyhlásenia ďalej vyplýva, že Mahdí amerického ministra zahraničných vecí ubezpečil o tom, že vláda v Bagdade je odhodlaná zabrániť akémukoľvek zneužívaniu svojho územia na útoky voči iným štátom.

Predstavitelia Spojených štátov ešte predtým zverejnili satelitné zábery poškodených saudskoarabských ropných zariadení. Charakter škôd podľa ich slov naznačuje, že útok bol uskutočnený buď z Iraku, alebo Iránu, a nie z Jemenu, ako to tvrdia jemenskí šiitskí povstalci húsíovia.

Kremeľ varuje pred unáhlenými krokmi

Moskva je presvedčená, že po útoku dronmi na ropné zariadenia v Saudskej Arábii by sa všetky krajiny mali vyvarovať unáhleného konania, ktoré by situáciu v regióne ešte viac destabilizovalo. Uviedol to v Moskve hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

“Máme negatívny postoj k zvyšovaniu napätia v regióne a vyzývame všetky štáty regiónu i mimo neho, aby nepodnikli unáhlené kroky alebo závery, ktoré môžu destabilizáciu iba zhoršiť,” povedal Peskov, ktorý tak podľa agentúry TASS reagoval na vyhlásenie ministra zahraničných vecí USA Mika Pompea o účasti Iránu v útokoch na ropné zariadenia v Saudskej Arábii.

Hovorca Kremľa zdôraznil, že “sa treba pridržiavať línie, ktorá umožní absorbovať napätie, ktoré tu teraz je”.

Dodal, že “pokiaľ ide o unáhlené závery, nikdy sme neboli zástancami takejto línie.”

Vyjadril tiež nádej, že Saudská Arábia v krátke budúcnosti dokáže odstrániť škody, ktoré pri útokoch dronov utrpeli jej ropné zariadenia.

Udalosť zo soboty označil za “veľmi, veľmi nepríjemnú” a vyslovil obavy, že “má negatívne dôsledky na svetové trhy.” Peskov zároveň odmietol odpovedať na otázku, či Rusko môže po udalostiach v Saudskej Arábii zvýšiť produkciu ropy.

Uviedol tiež, že Saudská Arábia nepožiadala Moskvu o pomoc v súvislosti s útokmi.

Peskov súčasne nevylúčil, že ruský prezident Vladimir Putin by mohol na nadchádzajúcich rokovaniach v Ankare diskutovať o tejto situácii s iránskym prezidentom Hasanom Rúháním a tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom.

Kremeľský hovorca súčasne potvrdil, že Putin má v októbri v pláne navštíviť Saudskú Arábiu. Hovorca vyjadril nádej, že útok na zariadenia spoločnosti Saudi Aramco neovplyvní prípravy tejto Putinovej návštevy.

K útoku na ropné zariadenia v Saudskej Arábii zo 14. septembra sa prihlásili jemenskí šiitskí povstalci, tzv. húsíovia, údajne podporovaní Iránom. Podľa húsíov bolo pri ňom použitých desať dronov. Terčom jedného útoku bol spracovateľský závod štátnej ropnej a plynárenskej spoločnosti Saudi Aramco v meste Bikajk. Drony zaútočili aj na ropné pole Churajs.

Americký prezident Trump v nedeľu vyhlásil, že USA vedia, kto je páchateľom sobotňajšieho útoku, a sú pripravené na odvetu. Podľa neho sa už len čaká na vyjadrenie Saudskej Arábie o tom, kto útok uskutočnil. EÚ opakovane vyzvala všetky zainteresované strany na maximálnu zdržanlivosť a varovala pred vážnym ohrozením regionálnej stability.