Politika Zahraničné

USA obnovili politiku odstrašovania voči Iránu, je presvedčený šéf Pentagónu Esper

USA obnovili politiku odstrašovania voči Iránu, je presvedčený šéf Pentagónu Esper. Zdroj: SITA / AP

WASHINGTON – Americký minister obrany Mark Esper v stredu vyhlásil, že Spojené štáty obnovili istú mieru politiky odstrašovania voči Iránu. Šéf Pentagónu sa tak vyjadril v nadväznosti na zabitie iránskeho generála Kásema Solejmáního, ku ktorému došlo 3. januára pri americkom útoku dronom. Informovala o tom agentúra AFP.

 

 “Myslím si, že v tomto okamihu s útokmi, ktoré sme podnikli proti KH (proiránskej frakcie Katáib Hizballáh patriacej do Jednotiek ľudovej mobilizácie, ktoré fungujú v rámci irackej armády) koncom decembra, a našimi akciami namierenými proti Solejmánímu, sme, verím, obnovili istú mieru odstrašovania voči nim (Iránu),” povedal Esper novinárom. “Ale uvidíme. Čas ukáže,” dodal.

Esperovo vyjadrenie prišlo po tom, ako Irán v pomste za zabitie Solejmáního v stredu vypálil niekoľko rakiet na dve vojenské základne v Iraku, na ktorých sa nachádzajú americké a spojenecké jednotky.

Útoky si nevyžiadali nijaké obete na životoch a Spojené štáty o nadchádzajúcom útoku údajne vedeli, konštatovala AFP. Pentagón uviedol, že jeho “včasné varovné systémy” v predstihu zaznamenali letiace rakety a zabránili tak zraneniam svojich zamestnancov.

Podľa predsedu Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA Marka Milleyho nie je pravda, že Irán neplánoval usmrtiť osoby nachádzajúce sa na základniach v Iraku. Irán chcel, ako uviedol, zničiť armádne vozidlá, vybavenie, lietadlá, ako aj usmrtiť ľudí.