Politika Zahraničné

USA nedali šéfovi iránskej diplomacie víza, nedostane sa do OSN

Mohammad Džavád Zaríf Zdroj: SITA / AP

WASHINGTON – Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpova v pondelok odmietla vydať víza iránskemu ministrovi zahraničných vecí Mohammadovi Džavádovi Zarífovi, ktorý sa chcel vo štvrtok zúčastniť na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN v New Yorku na tému dôležitosti dodržiavania Charty OSN. Na svojej stránke o tom s odvolaním sa na tri nemenované diplomatické zdroje informoval časopis Foreign Policy.

 

Časopis pripomína, že tým boli porušené podmienky dohody o ústredí Spojených národov z roku 1947, podľa ktorej sú Spojené štáty všeobecne povinné umožniť zahraničným diplomatom prístup do sídla OSN. Washington však tvrdí, že môže odmietnuť víza z dôvodov “bezpečnosti, terorizmu a zahraničnej politiky”.

Ministerstvo zahraničných vecí USA aj hovorca OSN Stephane Dujarric sa pre agentúru Reuters nechceli k odmietnutiu víz bezprostredne vyjadriť. Misia Iránu pri OSN v stanovisku uviedla, že zaznamenala takéto informácie v médiách, ale od USA alebo OSN nedostala nijaké oficiálne oznámenie.

Zasadnutie BR OSN i Zarífova cesta boli naplánované ešte pred najnovšou eskaláciou napätia medzi Washingtonom a Teheránom vyvolanou zabitím iránskeho generála Kásema Solejmáního pri útoku amerického dronu minulý týždeň.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo sa v posledných mesiacoch snažil obmedziť Zarífovi — zdatnému diskutérovi, ktorý študoval v Spojených štátoch a má rozsiahle kontakty s americkými novinármi — počas jeho predchádzajúcich návštev v Spojených štátoch pohyb po New Yorku. V júli mal umožnené vzdialiť iba niekoľko ulíc od sídla OSN, takže nemohol poskytovať rozhovory alebo navštíviť univerzity. Pompeo toto rozhodnutie obhajoval tvrdením, že ani americkí diplomati sa nemôžu voľne pohybovať v Iráne.

Zaríf potvrdil, že Spojené štáty mu odmietli udeliť víza

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf v utorok potvrdil, že Spojené štáty mu odmietli udeliť víza potrebné na účasť na nadchádzajúcich rokovaniach Organizácie Spojených národov v New Yorku. Stalo sa tak v čase napätých vzťahov Iránu a USA v súvislosti so zabitím iránskeho generála Kásema Solejmáního. Píše o tom agentúra AP.

Americký časopis Foreign Policy tvrdí, že tým boli porušené podmienky dohody o ústredí Spojených národov z roku 1947, podľa ktorej sú Spojené štáty všeobecne povinné umožniť zahraničným diplomatom prístup do sídla OSN. Washington však tvrdí, že môže odmietnuť víza z dôvodov “bezpečnosti, terorizmu a zahraničnej politiky”.

“Majú strach, že niekto príde do USA a odkryje realitu,” povedal Zaríf. “Svet netvorí len New York a k Američanom môžete hovoriť aj z Teheránu. A my to spravíme,” dodal šéf iránskej diplomacie.

Solejmání bol zabitý neďaleko letiska v Bagdade pri útoku dronom, ktorý nariadil americký prezident Donald Trump. Irán za to prisľúbil “tvrdú odplatu”. Trump v nedeľu reagoval, že ak Irán zaútočí na Američanov alebo americký majetok, USA majú vybratých 52 cieľov v Iráne vrátane kultúrnych pamiatok.