Politika Zahraničné

USA nariadili odchod časti zamestnancov veľvyslanectva v Bagdade

USA poslalo do oblasti aj lietadlovú loď USS Abraham Lincoln. Zdroj: SITA/AP

BAGDAD – Spojené štáty nariadili, aby z amerického veľvyslanectva v irackej metropole Badgad odišli všetci zamestnanci, ktorých prítomnosť nie je nevyhnutná pre základné fungovanie diplomatickej misie. Informovala o tom agentúra AP s tým, že tento krok prichádza v čase rastúceho napätia vo vzťahoch medzi USA a Iránom.

 

Rovnaké opatrenie sa týka aj amerického konzulátu v severoirackom meste Arbíl, píše sa v oznámení, ktoré v stredu zverejnili na webstránke amerických diplomatických misií v Iraku.

Americká ambasáda aj konzulát budú fungovať len v núdzovom režime a dočasne pozastavia služby v oblasti vydávania víz. Obmedzené budú aj možnosti poskytovania pomoci americkým občanom nachádzajúcim sa na území v Iraku.

Veľvyslanectvo zároveň odporučilo všetkým stiahnutým pracovníkom, aby z Iraku odcestovali čo najskôr.

Americké veľvyslanectvo v Bagdade varovalo už v noci na pondelok amerických občanov pred “zvýšeným napätím” v Iraku a odporučilo im, aby do tejto krajiny necestovali.

Zvýšené napätie vo vzťahoch medzi USA a Iránom, ktorý s susedí s Irakom, vyvolalo obavy z možného vypuknutia vojenského konfliktu medzi oboma mocnosťami.

USA minulý týždeň do oblasti Perzského zálivu v reakcii na údajné hrozby zo strany Iránu vyslali útočnú skupinu pozostávajúcu z lietadlovej lode a ďalších plavidiel, ako aj strategické bombardéry. Spojené štáty v piatok taktiež ohlásili, že na Blízky východ presunú aj protiraketový systém typu Patriot.

Washington v tejto súvislosti varoval pred bližšie nešpecifikovanými hrozbami zo strany Iránu a jeho spojencov, ktoré podľa neho bezprostredne ohrozujú amerických občanov a záujmy na Blízkom východe.

Aj nemecká armáda (Bundeswehr) dočasne prerušila výcvikovú misiu v Iraku. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie Bundeswehru.

Rusko je znepokené eskaláciou napätia okolo Iránu

Kremeľ v stredu vyjadril znepokojenie nad tým, že napätie okolo Iránu sa stupňuje aj napriek ubezpečeniam amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea, ktorý počas návštevy Ruska uviedol, že Washington sa o vojnu neusiluje. Informovala o tom agentúra AFP.

“Zatiaľ si všímame pokračujúcu eskaláciu napätia, čo sa týka tejto veci,” uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov deň po tom, ako sa Pompeo stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Kremeľ varoval, že americká stratégia vyvíjania “maximálneho nátlaku” na Irán v súvislosti s jeho jadrovým programom neprinesie zamýšľaný efekt.