Politika Zahraničné

USA formujú koalíciu na ochranu moreplavby pri brehoch Iránu a Jemenu. Irán sa vyhráža

Jeden z ropných tankerov, na ktorý mal zaútočiť Irán. Zdroj: SITA/AP

WASHINGTON (TASR) – Spojené štáty chcú v najbližších týždňoch sformovať medzinárodnú koalíciu, ktorá má zaisťovať slobodu námornej plavby v strategicky významných vodách pri brehoch Iránu a Jemenu. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters.

 

“Momentálne rokujeme s viacerými krajinami, aby sme zistili, či dokážeme zostaviť koalíciu, ktorá by zaistila slobodu plavby v Hormuzskom prielive a v prielive Báb al-Mandab,” uviedol v utorok generál Joseph Dunford, predseda Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA.

Toto oznámenie prichádza v čase eskalácie napätia vo vzťahoch medzi USA a Iránom, vyvolanej aj sériou útokov na ropné tankery v oblasti Perzského zálivu. Tieto útoky Washington pripisuje Teheránu, ktorý to však odmieta.

Generál Dunford vyjadril presvedčenie, že v najbližších týždňoch sa ukáže, ktoré krajiny majú politickú vôľu podporiť vznik medzinárodnej koalície na ochranu moreplavby pri brehoch Iránu a Jemenu.

V ďalšej fáze by mali podľa Dunforda nasledovať priame konzultácie s armádami jednotlivých “ochotných” štátov o tom, ako konkrétne by sa do takejto koalície mohli zapojiť. Spojené štáty by podľa neho mohli zaisťovať vlajkové lode a potrebné informačné zázemie a monitoring, zatiaľ čo iné krajiny by mohli zaisťovať hliadkovanie a eskorty komerčných lodí plaviacich sa v oblasti. Sprievod by mali zaisťovať krajiny, pod vlajkou ktorých sa bude konkrétna loď plaviť.

Šéf americkej diplomacie Mike Pompeo v júni vyjadril nádej, že by sa do takejto koalície mohlo zapojiť viac ako 20 krajín vrátane Spojených arabských emirátov a Saudskej Arábie, píše agentúra AFP.

Irán sa dlhodobo vyhráža uzavretím Hormuzského prielivu, cez ktorý sa preváža jedna pätina svetovej produkcie ropy.

Revolučné gardy sa vyhrážajú

Veliteľ iránskych revolučných gárd podľa informácií médií USA varoval, že ich vojenské základne v regióne a ich lietadlové lode v Perzskom zálive sú v dosahu iránskych rakiet. “Naše rakety zničia lietadlové lode, keď urobia chybu,” povedal v utorok Hossein Nedschat agentúre Tasnim. “Američania sú si dobre vedomí dôsledkov vojenskej konfrontácie s Iránom.

Konflikt medzi oboma krajinami sa počas posledných týždňov zhoršil, keď USA sprísnila sankcie proti islamskej krajine. Na oplátku Irán prekročil limity povolené v rámci jadrovej dohody z Viedne. Iránsky úrad pre atómovú energiu sám vyhlásil, že v reakcii na sankcie USA zvýšili úroveň obohacovania na 4,5 percenta. Podľa spomínanej dohody je ale maximálna povolená hranica 3,67 percenta. Okrem toho Teherán už 1. Júla prekročil prípustné množstvo nízko obohateného uránu o 300 kilogramov.