Domáce Kauzy Politika Top

Úrad vlády tvrdí, že Pellegrinimu sa vyhrážal Kiskov poradca. Reaguje tak na zverejnenú komunikáciu

BRATISLAVA – Kto sa komu vyhrážal a kto na koho tlačil? Opozičný poslanec Ondrej Dostál zverejnil na sociálnej sieti časť komunikácie, ktorá sa mala odohrať medzi premiérom Petrom Pellegrinim a Andrejom Kiskom, ktorý v tom čase zastával post prezidenta. Z nej vyplýva, že na Kisku mal byť vyvíjaný tlak, aby menoval Roberta Fica za šéfa Ústavného súdu. Kiska autenticitu komunikácie potvrdil. 

 

“Volal mi BB, vraj s ním on hovoril a že mi má odkázať, že buď ho dám za predsedu ÚS, alebo predloží nejakú správu do parlamentu proti mne. To je to posolstvo, čo mi chcel v Tatrách povedať?” Túto otázku mal Andrej Kiska adresovať premiérovi Petrovi Pellegrinimu. Stať sa tak malo v čase, keď sa šéf strany Smer-SD Robert Fico uchádzal o miesto sudcu Ústavného súdu.

“Ahoj. Myslím, že to BB zjednodušil… Vieš, že ON by už veľmi chcel odísť. A jediné riešenie pre neho pripadá predseda ÚS. To posolstvo je skôr, že by to veľmi chcel a na oplátku ponúka veľmi konštruktívny dialóg a snahu o upokojenie situácie na všetkých frontoch, kde ešte nejaké problémy by mohli byť…. Nerád by som bol, keby sa to teraz zamotalo na interpretácii a slovíčkach. Ale je pravda, že ak sa mu tento odchod nevydarí, tak mu asi nič iné nezostane, ako len tvrdo bojovať až do konca….Ale odkaz prosím cháp tak, ako som napísal na začiatku…že vie byť v prípade úspechu veľmi konštruktívny,” mala znieť Pellegriniho odpoveď.

Zdroj: FB / Ondrej Dostál

Kiska hovoril o pomste

Komunikácia sa mala odohrať v januári 2019 v čase, keď bola aktuálna voľba nových sudcov Ústavného súdu na deväť voľných miest. Voľný bol aj post predsedu súdu. Fico prešiel vypočúvaním pred ústavnoprávnym výborom parlamentu. Voľba v Národnej rade sa však niesla v znamení niekoľkých neúspešných pokusov a treníc medzi koaličnými partnermi. Fico sa nakoniec rozhodol kandidatúru stiahnuť.

Vo februári 2019, po tom, ako bol konateľ rodinej firmy Kiskovcov Eduard Kučkovský obvinený v kauze KTAG, Kiska vyhlásil, že ide o Ficovu politickú pomstu. Dôvodom malo byť, že ho vtedajší prezident odmietol menovať za predsedu Ústavného súdu. Fico sa ho mal tiež vydierať a Kiska nevylúčil ani to, že po skončení v úrade prezidenta bude zrejme obvinený aj on sám. Údajným vydieraním sa zaoberala aj polícia. vypovedať boli aj Kiska s Ficom. NAKA však trestné stíhanie vo veci zastavila. Andrej Kiska bol v daňovej kauze obvinený v decembri 2019.

Vo svojej dnešnej reakcii Kiska uviedol, že to, že ho Robert Fico vydieral, hovoril verejne, trestné oznámenie však nepodal on, ale Ondrej Dostál. “Predvolala si ma NAKA. Tam som odovzdal všetku komunikáciu, lebo si vyšetrovatelia pýtali dôkazy,” tvrdí Kiska. Súkromnú komunikáciu vraj nezverejnil. “Považujem za správny postup, ak takéto veci vyšetruje polícia. Chcem žiť v slušnej krajine, kde sa dá veriť orgánom činným v trestnom konaní. Nevedel som, čo NAKA poslala Ondrejovi Dostálovi, ani že niečo zverejní,” dodal.

Zdroj: TASR / Martin Baumann

Pellegrinimu sa mal vyhrážať Kiskov poradca

Podľa strany Smer-SD ide o pokus Kisku prekryť vlastné škandály. “Polícia prípad uzavrela so záverom, z ktorého jasne vyplýva, že A. Kiska si celý tento príbeh vymyslel,” uviedli.

Úrad vlády na dnes zverejnenú komunikáciu reagoval tým, že “ide o zúfalé divadlo pána Dostála, ktorý zachraňuje klesajúce percentá Kisku, topiaceho sa vo vlastných škandáloch.” Tiež zdôraznili, že táto komunikácia neobsahuje nič, čo sa týka pozemkových a daňových problémov Kisku. “Predseda vlády sa nikdy nezníži na úroveň Andreja Kisku, a nezverejní výhražnú komunikáciu jedného z Kiskových poradcov,” uviedli. O ktorého z poradcov vtedajšieho prezidenta ide, nešpecifikovali.

Andrej Kiska v minulosti uviedol, že vo vládnom hoteli Bôrik sa malo uskutočniť stretnutie, na ktorom bol okrem neho, Roberta Fica a Petra Pellegriniho prítomný aj jeho vtedajší hovorca a poradca Roman Krpelan.

Mohlo by vás zaujímať: