Domáce Spoločnosť

Univerzita Komenského sa búri. Právnické fakulty na Slovensku sú vraj dlhodobo podfinancované

Zdroj: SITA/ Diana Černáková

BRATISLAVA – Právnické fakulty na Slovensku sú dlhodobo podfinancované. Pre agentúru SITA to uviedol prodekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského (PF UK) Ján Škrobák.

 

„Pre našu fakultu, ale aj iné právnické fakulty, je napríklad problémom neprimerane nízky koeficient náročnosti štúdia týkajúci sa študijných programov v odbore právo, čoho dôsledkom je, že právnické fakulty dostávajú na jedného študenta menej peňazí, ako dostávajú vysoké školy na študenta v iných spoločenskovedných odboroch,“ vysvetľuje Škrobák. Reaguje tým na vyjadrenie poslanca Národnej rady SR (NR SR) Petra Kresáka, že PF UK sa snaží nabrať čo najviac študentov za cenu zníženia kritérií pri prijímaní.

Prodekan objasňuje, že je pravdou, že ich fakulta už niekoľko rokov prijíma študentov na štúdium bakalárskeho študijného programu bez prijímacej skúšky, no túto situáciu treba podľa neho vidieť v celkovom kontexte spoločenských trendov a zmien. „Ide napríklad o obdobie slabších populačných ročníkov, ktoré momentálne nastupujú na vysoké školy, odliv vysokoškolákov do zahraničia, najmä do ČR. Špecificky vo vzťahu k štúdiu práva treba poukázať aj na to, že roky negatívne na záujem o štúdium práva na Slovensku vplývala päťročná koncipientská prax,“ zdôvodňuje Škrobák. Upozorňuje taktiež na to, že hoci je proces prijímania na štúdium na PF UK momentálne bez prijímacej skúšky, nijak nepoľavili z náročnosti štúdia ani z požiadaviek na študentov. „Podľa nás je podstatne dôležitejšie to, čo a ako študentov učíme a aké sú nároky na skúškach, než to, ako a koľko študentov prijímame,“ uvádza prodekan.

Zároveň zdôrazňuje, že nastavenie financovania vysokých škôl je záležitosťou štátu, a teda aj politikov. „Vysoké školy môžu nanajvýš lobovať za zmenu tohto systému. Pán Kresák je poslancom Národnej rady SR a je súčasťou koaličnej vládnej väčšiny, z tejto pozície môže podstatne viac ovplyvniť nastavenie financovania vysokých škôl než naša fakulta,“ objasňuje Škrobák.

Právnické fakulty na Slovensku sú dlhodobo podfinancované. Zdroj: TASR / Andrej Galica

V reakcii na Kresákovu kritiku, že vedenie fakulty automaticky nevylučuje študentov, ktorí sa snažia na skúškach podvádzať, prodekan poukazuje na fakt, že niečo ako automatické vylúčenie v právnom štáte neprichádza do úvahy, pretože každá sankcia musí individuálne vyjadrovať závažnosť skutku. Kresák sa preto podľa jeho slov mýli v tvrdení, že fakulta má benevolentný prístup pri vyvodzovaní disciplinárnej zodpovednosti. „Za podvod pri štúdiu sa typicky ukladá ako sankcia vylúčenie zo štúdia alebo podmienečné vylúčenie zo štúdia, v závislosti od okolností konkrétneho prípadu a od miery závažnosti skutku,“ dodáva Škrobák.

Poslanec Národnej rady SR Peter Kresák v rozhovore pre agentúru SITA uviedol, že je potrebné zmeniť financovanie vysokých škôl. Je podľa neho nastavené veľmi nešťastne, pretože tam veľmi dôležitú úlohu zohráva počet študentov. To, čo predtým podľa Kresáka predstavovalo výber kvalitných študentov, a to boli prijímacie pohovory, to sa zrušilo. Dnes sa preto podľa jeho slov na Právnickú fakultu UK, na ktorej pôsobil ako vysokoškolský pedagóg, dostane každý, kto sa prihlási. Podľa Kresáka sa PF UK snaží nabrať čo najviac študentov za cenu zníženia kritérií pri prijímaní, čoho výsledkom je podľa neho fakt, že nie všetci študenti majú k štúdiu pozitívny vzťah a práca s nimi je preto veľmi ťažká.