Domáce Politika Top

Uniklo meno novej Kiskovej strany. Predstaviť ju má v Banskej Bystrici

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Na ministerstvo vnútra doručili oznámenie o tom, že začínajú zbierať podpisy na vznik novej politickej strany Andreja Kisku. Podľa informácií televízie Markíza  sa nový subjet má volať  “Za ľudí”. Televízii to potvrdil zdroj z ministerstva vnútra. Stranu by mali “kiskovci” predstaviť v pondelok v Banskej Bystrici.

 

Dosluhujúci prezident Andrej Kiska potvrdil svoj zámer založiť politickú stranu začiatkom apríla, po druhom kole prezidentských volieb. Urobil tak prostredníctvom krátkeho videa, pod ktoré zároveň zverejnil webovú stránku jenasviac.sk. Pod rovnakým názvom funguje aj stránka na sociálnej sieti Facebook. Bližšie informácie však prezrádzať nechcel, kedže “prezident musí byť nadstranícky a preto všetky ďalšie informácie predstavím až po skončení môjho mandátu 17. júna.”

Niekde v strede

Kiska v rozhovore pre Sme však následne uviedol, že jeho subjekt by nikdy nešiel do koalície so stranami Smer, SNS či kotlebovcami. Už o pár dní v diskusnej relácii TV Markíza tiež prezradil, že strana má byť “niekde v strede.” Vymenoval aj svojich potenciálnych spojencov SaS, OĽaNO, KDH, Progresívne Slovensko – o ktorých vyhlásil, že ich úlohou je prevziať moc. Rozhovoril sa tiež o financovaní svojej novej strany, do ktorej chce investovať menej ako milión eur. Neskôr v televízii TA3 dokonca prezradil aj to, že ustanovujúci snem strany by mohol byť v septembri.

Andrej Kiska. Zdroj: SITA / Alexandra Čunderlíková

Prví členovia aj bilbordy

Subjekt sa už začal zviditeľňovať aj prostredníctvom bilbordov. Na tých dominuje žltá farba, heslo “Vráťme Slovensko ľuďom” a symbol +1, ku ktorému sa Kiska hlási odkedy oficiálne potvrdil, že zakladá stranu. Známe sú aj mená prvých členov. Ako prvý sa minulý týždeň k vstupu do Kiskovej strany prihlásil starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký. Nasledoval ho Juraj Šeliga, donedávna tvár iniciatívy za Slušné Slovensko. Následne k nim pribudol primátor Hlohovca Miroslav Kollár a včera aj bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Mária Kolíková.