Domáce Komentáre a názory

Únia potrebuje komplexnejšie zmeny

Návrh úprav pravidiel fungovania EÚ, ktorým predseda Európskej rady Donald Tusk reagoval na požiadavku britského premiéra Davida Camerona o reformu vzťahov Veľkej Británie s EÚ vyvoláva rozpaky v členských štátoch Únie a pobúrenie nielen u väčšiny občanov Británie, ale aj veľkej skupiny poslancov Cameronovej Konzervatívnej strany.

Rozpaky členských štátov vyvoláva najmä požiadavka obmedziť sociálne dávky pre zamestnancov z iných európskych krajín, počas ich prvých štyroch rokov pobytu v Británii, zasahujúca do základných práv EÚ.

V kontexte oficiálnych reakcií na predložený dokument vyznieva preto pozoruhodne stanovisko ministra zahraničných veci Miroslava Lajčáka, ktorý v mene Slovenskej republiky v zásade súhlasí s obmedzením sociálnych benefitov našich občanov žijúcich a pracujúcich vo Veľkej Británii…

Aj keď je dokument vo viacerých otázkach ešte otvorený pre negociácie splnomocnencov predsedov vlád členských štátov EÚ, ktorí sa zídu v piatok 5. februára v Bruseli a následné schvaľovanie na februárovom summite EÚ, z jeho kontextu je zrejmé, že bruselskí úradníci nehodlajú vyjsť požiadavkám britskej verejnosti veľmi v ústrety.

Popri tom, nielen mienkotvorné britské médiá, ale aj značná časť Cameronových poslancov tvrdo vytýkajú premiérovi jeho vlažnú angažovanosť za presadenie významnejšieho posilnenia kompetencií Spojeného kráľovstva v európskom spoločenstve.

Preto bude zaujímavé sledovať, či zopár Donaldom Tuskom predstavených kozmetických zmien v mechanizmoch vnútorných pravidiel EÚ dokáže uspokojiť britskú verejnosť tak, že by nevyužila vhodnú príležitosť prevziať do vlastných rúk úplnú správu nad svojim územím, teritoriálnymi vodami, finančným sektorom, či medzinárodnými zmluvami, odchodom z Európskej únie.

Najmä teraz, keď spupná bruselská mašinéria celému svetu predvádza absolútnu neschopnosť zabezpečiť základnú ochranu nášho územia pred nekontrolovanou migráciou a svojimi často nepochopiteľnými, arogantnými rozhodnutiami, direktívami, či nariadeniami začína čoraz viac decimovať členské štáty a šikanovať ich občanov.

V súvislosti s prebiehajúcimi rokovaniami o zmenách mechanizmov fungovania EÚ ostáva pre slovenskú verejnosť na zamyslenie aj otázka, či by bol Brusel ochotný takto meniť pravidlá i podľa našich požiadaviek (napr. mechanizmus prerozdeľovania migrantov), alebo koná len na uspokojenie žiadostí veľkých krajín, Nemecka (účelové zmeny dublinského systému), či Veľkej Británie (pripravovaná „núdzová brzda“ vyplácania sociálnych dávok pracovníkom z iných krajín EÚ v Británii)?

Európska únia potrebuje zásadnejšie zmeny. Divadlom, ktoré dnes predvádza tandem Donald Tusk – David Cameron sa Brusel len pokúša dočasne zastrieť skutočné problémy fungovania vnútorných mechanizmov EÚ.

Jaroslav Paška

prvý podpredseda SNS