Domáce Koronavírus

Únia miest Slovenska chce byť na zasadnutiach vlády a členom ústredného krízového štábu

Ilustračná fotografia. Zdroj: Úrad vlády SR

BANSKÁ BYSTRICA – Únia miest Slovenska (ÚMS) žiada vládu, aby mohla byť prítomná na každom jej zasadnutí, čím vláda bude mať okamžité informácie o tom, čo sa v týchto dňoch koronakrízy deje v mestách a obciach.

 

ÚMS chce tiež byť právoplatným členom s hlasovacím právom v ústrednom krízovom štábe, keďže 99 percent jeho rozhodnutí sa dotýka miest a obcí. Po rokovaní Prezídia ÚMS v stredu v Banskej Bystrici to konštatoval prezident únie, primátor Trenčína Richard Rybníček.

“Ponúkame vláde pomoc. My sme od začiatku v prvej línii v boji s novým koronavírusom a v kontakte s našimi občanmi. Vidíme snahu vlády, že sa snaží riešiť veci, ale to, že samosprávy, respektíve ÚMS, nie sú účastné na zasadnutiach vlády alebo ústredného krízového štábu, spôsobuje často chaos. Ak vláda pochopí a ÚMS bude členom, informácie smerom do územia budú jasné, zrozumiteľné a bude vznikať menej dezinformácií,” zdôraznil Rybníček.

ÚMS zároveň vyzýva ministerstvo vnútra, aby zabezpečilo členstvo všetkých primátorov krajských a okresných miest v okresných krízových štáboch. Drvivá väčšina z nich totiž nie je ich členmi, čo je podľa Rybníčka veľmi zlé.