Zahraničné Spoločnosť Top

Umelá inteligencia má pomáhať v boji s rakovinou prsníka. Je presnejšia než lekári

Ilustračná foto: TASR / Tomáš Doboš

MOUNTAIN VIEW – Každá ôsma žena na svete trpí rakovinou prsníka. Lekári vravia, že keď je nádorové ochorenie včas odhalené, sú šance na uzdravenie vysoké. Umelá inteligencia od spoločnosti Google má lekárom v budúcnosti pomôcť rýchlejšie chorobu diagnostikovať. Nová štúdia z USA a Veľkej Británie odhalila, že by to naozaj mohlo fungovať.

 

Vďaka vyšetreniu mamografom sa dajú nádory prsníkov včas odhaliť. Problémom však je, že aj pre skúsených rádiológov môže byť ťažké správne interpretovať skríningy. Preto sa stáva, že dochádza k nesprávnym pozitívnym alebo negatívnym nálezom.

Podľa americkej spoločnosti American Cancer Society bola pri každom piatom vyšetrení mamografom rakovina prehliadnutá, každá druhá pacientka dostala chybnú pozitívnu diagnózu. Google Healt preto vyvinul umelú inteligenciu, ktorá má lekárom pomáhať s vyhodnocovaním výsledkov mamografických skríningov.

Umelá inteligencia znížila počet chybných diagnóz

Vedci v najnovšej štúdii otestovali presnosť umelej inteligencie. Vrámci testovania vyhodnotili röntgenové snímky 28-tisíc žien z USA a Veľkej Británie. Umelá inteligencia priniesla v porovnaní s rádiológmi o 5,7 percenta menej chybne pozitívnych výsledkov pri mamografiách z USA a o 1,2 percenta menej chybných pozitívnych nálezov z britských vzoriek.

Počet nesprávnych negatívnych nálezov sa s pomocou umelej inteligencie znížil o 9,4 percenta u skupiny z USA a o 2,7 percenta u britskej skupiny.

Umelá inteligencia má pomôcť s diagnózou rakoviny prsníka. Zdroj: TASR / František Iván

Má slúžiť ako druhý názor

Umelá inteligencia môže pri chybných diagnózach pomôcť najmä v USA preto, že tam výsledky analyzuje len jeden rádiológ. V iných krajinách, ako napríklad v Nemecku, analyzujú skríningy nezávisle dvaja lekári.

Umelá inteligencia spoločnosti Google tak môže slúžiť ako druhý názor pri analýzach výsledkov mamografických vyšetrení, vysvetlil Dominic King z Google Health pre newscientist.com. Spolu so skúsenosťami lekárov to môže viesť k tomu, že rakovina prsníka bude skôr odhalená, alebo že sa ženy nebudú kvôli chybným pozitívnym nálezom podrobovať zbytočnej a náročnej liečbe.

Mohlo by vás zaujímať