Zahraničné Politika Top

Ulice v Bielorusku sa zmenili na bojové pole. Prezidentské voľby majú krvavú dohru

V uliciach došlo k nepokojom medzi políciou a demonštrantmi.

MINSK – Po krvavých nočných nepokojoch v súvislosti s prezidentskými voľbami v Bielorusku sa situácia v krajine dočasne upokojila. Ľudia sa v pondelok skoro ráno vrátili domov a pokoj bol tiež v hlavnom meste Minsk. Informovali štátne médiá.

 

Aktivisti na sociálnych sieťach oznámili nové protesty, ktoré sú namierené proti volebným podvodom a proti údajnému víťazstvu Alexandra Lukašenka. Lukašenko spočiatku nereagoval. Pred nedeľnými voľbami oznámil, že bude všetkými prostriedkami brániť svoju moc.

Predbežné výsledky

Ako informovala volebná komisia, podľa prvých oficiálnych výsledkov vyhral prezidentské voľby Alexandr Lukašenko. Mal získať 80 percent hlasov. Oficiálne výsledky volieb najskôr neboli dostupné ani v pondelok ráno. Webová stránka volebnej komisie už nebola k dispozícii – rovnako ako väčšina webových portálov v krajine. Kanál správ Telegram stále fungoval.

Lukašenkova súperka, Svetlana Tichanovská, oznámila, že neuzná porážku. Vo viacerých volebných miestnostiach, v ktorých nemalo dôjsť k žiadnym podvodom, vyhrala podľa jej štábu ona.

 

Opozičná kandidátka Svetlana Tichanovská. Zdroj: SITA / AP

Nočné nepokoje

V uliciach Minska a ďalších miest bývalej sovietskej republiky, ktorá leží medzi členom EÚ Poľskom a Ruskom, došlo v noci k silným zrážkam medzi bezpečnostnými silami a občanmi. Desiatky ľudí bolo zatknutých a zranených. Presný počet je nejasný. Ministerstvo vnútra potvrdilo použitie špeciálnych technológií a omračujúcich granátov proti demonštrantom. Videá ukazujú vážne zranených ľudí. Uviedli, že bezpečnostné sily útočili na ľudí gumovými projektilmi a vodnými delami.

Alexandr Lukašenko nazývaný tiež “posledný diktátor Európy”, zrejme vybojoval po 26 rokoch vo funkcii  ďalšie – už šieste – funkčné obdobie. Hrozil, že v prípade potreby použije armádu proti svojim vlastným. Tisíce ľudí kričali: „Lukašenko, choď preč!“ a „sloboda!“ Na sociálnych sieťach pozorovatelia napísali, že Lukašenko stratil nárok na moc po bezprecedentnom násilí voči svojej vlastnej populácii. Takáto úroveň protestov ešte v Bielorusku nikdy nebola.

 

Zdroj: TASR / AP Photo / Sergei Grits

Vodné delá a gumové projektily

Krvavé zrážky polície a demonštrantov sa odohrali na miestach, kde sa oslavovalo víťazstvo opozičnej kandidátky Svetlany Tichanovskej.  Ľudia vyzvali uniformovaných mužov, aby sa podvolili vôli voličov a pripojili sa k nim. Ako uviedli opozičné internetové portály, v jednotlivých dedinách policajné zložky sotva dokázala odolať davom.

Naproti tomu polícia v hlavnom meste Minsk použila proti obyvateľom vodné delá, gumové guľky a omračujúce granáty. Mnoho protestujúcich bolo zranených. Podľa pozorovateľov sa na demonštrácií zúčastnilo až 100 000 ľudí. Videá ukazujú protestujúcich, ktorí stavajú barikády zo smetných kontajnerov. Aj tu bolo zranených niekoľko z nich.

Tichanovská vyzvala bezpečnostné zložky, aby sa zdržali používania sily počas noci. „Chcem pripomenúť polícii a armáde, že sú súčasťou obyvateľstva,“ uviedla podľa svojej kampane. Vyzvala svojich stúpencov, aby upustili od provokácií. „Viem, že obyvatelia Bieloruska sa zajtra prebudia v novej krajine,“ povedala.

Protesty proti údajným volebným podvodom

Protesty boli namierené proti volebným podvodom a úradom, ktoré vyhlásili víťazstvo prezidenta Alexandra Lukašenka. Z jeho úst a volebnej komisie takéto vyjadrenia nepadli.  Naopak, priaznivci prezidentskej kandidátky Tichanovskej oslavovali víťazstvo 37-ročnej ženy proti Lukašenkovi v jednotlivých volebných miestnostiach v krajine. Hovorí sa, že len V Minsku vyhrala v 20 miestnostiach.

 

Zdroj: TASR / AP Photo / Sergei Grits

Lukašenko pohrozil použitím armády

Pred davmi ľudí v uliciach vystúpili jednotlivé miestne volebné komisie a oznámili výsledky, podľa ktorých prezident Lukašenko utrpel vážnu porážku. Tichanovská mala získať 80 až 90 percent hlasov.

Protesty sa uskutočnili aj na iných miestach krajiny ležiacej medzi Poľskom a Ruskom. Vo veľkom meste Baranovič na západnom Bielorusku úradníci najprv utiekli pred demonštrantmi. V niektorých mestách – napríklad vo Vitebsku a Kobrine – sa nenachádzali takmer žiadne bezpečnostné sily, pretože boli v službe v hlavnom meste.

Mohlo by vás zaujímať