Spoločnosť Zahraničné

Ukrajina sa vrátila ku karanténnym zónam. Eviduje ďalších 4420 infikovaných

Zdroj: TASR / DPA

KYJEV – Počet potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 4420. Od vypuknutia pandémie Ukrajina zaznamenala celkovo 265 454 prípadov nákazy. Informovala o tom agentúra Ukrinform s odkazom na údaje z monitorovacieho systému NSDC na šírenie koronavírusu SARS-CoV-2.

 

Za rovnaký čas zomrelo 53 infikovaných, čím sa počet obetí epidémie na Ukrajine zvýšil na 5015. Uzdravilo sa ďalších 903 osôb, čo znamená, že nákazu na Ukrajine doteraz prekonalo celkovo 114 410 ľudí. Najviac nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 bolo zistených v Charkivskej (741), Sumskej (418), Chmeľnyckej (219) a Odeskej oblasti (338) a v Kyjeve (196). V pondelok začala na Ukrajine platiť aj nová zonácia karanténnych obmedzení, ktorá sa bude uplatňovať najmenej do konca októbra.

V červenej zóne je zakázaná prevádzka verejnej dopravy; nákupné a zábavné centrá, kaviarne a reštaurácie sú zavreté, podobne ako aj vzdelávacie inštitúcie. V tzv. červenej zóne sú nateraz dve mestá: Sumy, ktoré je metropolou rovnomennej oblasti na severovýchode Ukrajiny, a Kaniv z Čerkasskej oblasti v centre krajiny.

V oranžovej zóne, kam patrí aj hlavné mesto Kyjev i oblasti hraničiace so Slovenskom, je zakázaná prevádzka hostelov a turistických stredísk (okrem hotelov); zavreté sú aj reštaurácie, či nočné kluby; nefungujú telocvične, fitnescentrá, kultúrne inštitúcie okrem tých, ktoré môžu zabezpečiť návštevu najviac jednej osoby na desať metrov štvorcových plochy; neorganizujú sa ani detské tábory; zakázané sú zhromaždenia viac ako 100 ľudí; odkladajú sa plánované hospitalizácie; preprava cestujúcich v medzimestskej a mestskej hromadnej doprave sa vykonáva iba na 50 percent kapacity sedadiel. V žltej zóne je zakázané navštevovať inštitúcie sociálnej starostlivosti, v ktorých sa nachádzajú staršie osoby. Zelené zóny sú bez obmedzení.