Ostatné Zahraničné

Ukrajina naďalej dúfa v zbrane od Západu

KYJEV – Krátko pred stretnutím ministrov zahraničných vecí o ukrajinskej kríze v Berlíne dnes ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk potvrdil nádej Kyjeva na dodávky zbraní zo Západu. Ide výhradne o obranu, zdôraznil podľa agentúry DPA.

“Tento konflikt sa nedá vyriešiť vojensky, ale každé riešenie je nemožné bez silnej armády,” povedal Jaceňuk na konferencii v ukrajinskej metropole. Prozápadné vedenie krajiny podľa neho potrebuje v boji proti proruským separatistom silné ozbrojené sily.

Nemecko i ďalšie štáty odmietajú dodávky zbraní do krízou zmietanej bývalej sovietskej republiky. Kyjev však už od západných krajín dostal značné množstvo vojenského vybavenia, vrátane napríklad terénnych vozidiel Humvee. Šéfovia diplomacie Nemecka, Ruska, Ukrajiny a Francúzska budú viesť rozhovory o situácii v Donbase dnes večer v Berlíne.

Jaceňuk súčasne varoval pred zrušením západných sankcií voči Rusku, pokým nebude úplne uskutočnená mierová dohoda z Minska. Takáto “slabosť” by bola fakticky podporou pre ruského prezidenta Vladimira Putina pri jeho “agresii voči Ukrajine”. Ukrajinský premiér okrem toho odmietol požiadavku Moskvy na federalizáciu svojej krajiny. “K ústupkom nedôjde, pretože to je otázka rozdelenia Ukrajiny,” dodal s tým, že Putin sa v ukrajinskom konflikte medzičasom dostal do “slepej uličky”.