Zahraničné Spoločnosť Politika

Ukrajina chce dosiahnuť uzavretie Bosporského prieplavu pre Rusko

Ukrajina chce dať uzavrieť Bosporský prieplav pre Rusko. (TASR/AP)

KYJEV – Ukrajina sa chce obrátiť na svetové spoločenstvo a žiadať, aby bol Bosporský prieplav uzavretý pre ruské plavidlá. Na medzinárodnej konferencii o otázkach námornej bezpečnosti to vo štvrtok v Kyjeve podľa agentúry Ukrinform povedal veliteľ námorných síl ozbrojených síl Ukrajiny Ihor Vorončenko.

Tento návrh je ďalším z dôsledkov incidentu z nedele, keď v oblasti Azovského mora došlo k stretu medzi ruskými pohraničníkmi a tromi ukrajinskými vojenskými loďami. Ich posádky boli zadržané za narušenie ruskej hranice. Kyjev zadržaných ukrajinských námorníkov označuje za vojnových zajatcov.

Vorončenko vo svojom príhovore podľa agentúry UNIAN vyjadril presvedčenie, že svetové spoločenstvo zaujme spoločný postoj, že Ukrajina bola obeťou agresie. V súvislosti s touto “agresiou” a možnosťami, ktoré ponúka 19. článok dohovoru z Montreux, chce Ukrajina požiadať o zatvorenie Bosporského prielivu pre Rusko.

Veliteľ ukrajinského námorníctva upozornil, že Ukrajina teraz “nebráni len samu seba, ale celý západný svet”.

Ruská federácia sa podľa Vorončenka snaží “nastoliť a rozšíriť svoju dominanciu v Baltskom mori, v Arktíde a na Strednom a Ďalekom východe”. Získanie kontroly nad Ukrajinou je (pre Rusko) veľmi dôležité, pretože úplná realizácia demokratických a euroatlantických ambícií (Ukrajiny) povedie k zrúteniu imperiálnych ambícií a autoritárskeho štátneho usporiadania Ruskej federácie”.

Situácia v oblasti Azovského mora je od nedeľného incidentu napätá. Kyjev najnovšie tvrdí, že na plavbu cez Kerčský prieliv čaká v oboch smeroch – do Azovského i do Čierneho mora – viac ako 30 lodí. Úrady na Krymskom polostrove však správy o údajnej blokáde ukrajinských prístavov v Azovskom mori popreli.

Kyjev obviňuje Moskvu zo zámernej eskalácie situácie a destabilizácie v regióne. Podľa ukrajinského ministra pre infraštruktúry Volodymyra Omeľana má Rusko v úmysle “vytesniť Ukrajinu” z území, ktoré jej patria – a to aj podľa medzinárodného práva.

Moskva zatiaľ na vyhlásenia o blokáde lodí oficiálne nereagovala. Agentúra TASS citovala zdroj z námornej služby Krymského polostrova, ktorý odmietol zadržiavanie ukrajinských plavidiel.

Citovaný zdroj dodal, že “pracujeme v závislosti od vývoja počasia”. Upozornil tiež na pravidlo, že lode musia podať žiadosť na preplávanie cez Kerčský prieliv dva dni pred plánovaným termínom a  potvrdenie tohto povolenia musia požiadať 24 hodín pred plavbou.

Turecko sa ponúka za sprostredkovateľa v konflikte

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vo štvrtok vyhlásil, že jeho krajina by sa mohla ujať roly sprostredkovateľa pri riešení krízy Ruskom a Ukrajinou, ktorá nastala po zadržaní troch ukrajinských lodí a ich posádok ruskými pohraničníkmi. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.

Agentúra pripomenula, že vzťahy medzi Moskvou a Ankarou sa začali zlepšovať od polovice roku 2016, čo však súčasne vyvolalo znepokojenie Západu.

Turecko spolupracuje s Ruskom v rámci konfliktu v Sýrii a nakupuje od Ruska aj sofistikované systémy protileteckej obrany.

AFP uviedla, že Erdogan sa vždy snažil klásť dôraz aj na dôležitosť tradične pevných vzťahov Turecka s Ukrajinou, a to dokonca aj v situáciách, keď Kyjev a Moskva stoja proti sebe.

Erdogan vo štvrtok uviedol, že Turecko by v najnovšom konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou mohlo prevziať úlohu sprostredkovateľa. “Diskutovali sme o tom s oboma stranami (Ruskom i Ukrajinou),” dodal turecký prezident pred odletom na summit združenia G20, ktorý sa koná v Argentíne.

Toto Erdoganovo vyhlásenie je výsledkom jeho intenzívnej “telefonickej diplomacie”, keď v stredu hovoril s prezidentmi Ruska, Ukrajiny a USA Vladimirom Putinom, Petrom Porošenkom a Donaldom Trumpom.

Erdogan vysvetlil, že Putin a Porošenko v rozhovoroch s ním formulovali svoje požiadavky. Dodal, že požiadavky Kyjeva bude tlmočiť Putinovi, keď sa stretnú v Buenos Aires. Spresnil, že najnovšiu krízu vo vzťahoch Ruska a Ukrajiny prerokuje v rámci summitu G20 aj s Trumpom.

Turecko nemá záujem na ďalšej eskalácii konfliktu v oblasti Čierneho mora, pretože by mohla priniesť do tohto regiónu ďalšiu nestabilitu, konštatovala AFP.