Martin Regióny Žilina

Učitelia z martinskej základnej škole zostávajú v neistote, výpovedná lehota im čoskoro skončí

Ilustračná fotografia, Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

MARTIN – Takmer tri desiatky pedagógov Základnej školy s materskou školou (ZŠ s MŠ) Hurbanova v Martine stále nevie, či budú od 1. apríla zamestnancami školy. Koncom marca im totiž vyprší výpovedná lehota k výpovediam, ktoré začiatkom roka podali na protest proti vymenovaniu riaditeľky Evy Královancovej. Tú síce primátor Ján Danko 11. marca odvolal z funkcie, ale Královancová si dodnes pre svoju práceneschopnosť neprevzala odvolávací dekrét.

 

Učitelia zo ZŠ s MŠ Hurbanova ešte vo februári po stretnutí s primátorom svoje výpovede stiahli a hoci primátor Danko požiadal Královancovú o akceptovanie ich rozhodnutia, tá tak neučinila. Odvolanie z funkcie prišlo až po tom, čo si dal primátor vypracovať právnu analýzu k výsledkom kontroly hlavného kontrolóra. Mimoriadne zvolaná školská rada súhlasila s návrhom primátora na odvolanie, ba dokonca prijala aj vlastné uznesenie o odvolaní s okamžitou platnosťou.

Aj keď od zasadnutia školskej rady uplynuli už viac ako dva týždne, škola stále nemá oficiálne povereného nového štatutára. “Primátor mesta podpísal odvolávací dekrét 11. marca. Súčasná riaditeľka bola informovaná, že jej bude dekrét doručený v konkrétny deň a čas. Avšak vzhľadom na svoj zdravotný stav a opatrenia Slovenskej republiky a mesta Martin požiadala o jeho doručenie poštou, pričom si ho vyzdvihne, keď jej to dovolí zdravotný stav,” priblížila postup radnice pre agentúru SITA hovorkyňa mesta Zuzana Kalmanová.

Keďže za moment doručenia by malo byť považované aj uplynutie doručovacej lehoty, učitelia sa nádejajú, že primátor poverí zodpovednú osobu vedením školy ešte tento týždeň. Podľa Kalmanovej sa Danko tak chystá urobiť hneď po doručení odvolávacieho dekrétu. Rada školy vo svojom uznesení ponúkla primátorovi ako vhodného kandidáta zástupkyňu školy Janku Haštovú.