Domáce Ekonomika Spoločnosť Top

Učitelia roky na sebe pracovali, aby zarobili viac. Lubyová im tieto peniaze ide vziať

Zdroj: Glob.sk I Dávid Duducz

BRATISLAVA – SNS ruší, čo SNS zaviedla. To čo minister školstva za SNS Ján Mikolaj takmer pred desiatimi rokmi presadil, sa v týchto dňoch rozhodla ministerka SNS Martina Lubyová zrušiť. Reč je o kreditovom systéme, ktorým si pedagógovia mohli zvyšovať nielen svoju kvalifikáciu, ale aj mzdu. Z peňaženky im tak zmiznú nemalé financie. Slovenská komora učiteľov pritom upozorňuje na neprofesionálne konanie ministerky. Tá mala týmto krokom obísť učiteľov.

 

 

Kreditový príplatok pre pedagógov základných a stredných škôl je ohrozený. Zrušiť sa ho rozhodla ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS), ktorá predložila návrh zákona a pedagogických a odborných zamestnancoch. Vláda jej návrh podporila. Zrušený kreditový systém má údajne nahradiť príplatok za profesijný rozvoj. 

Doteraz však zákon garantoval neobmedzený príplatok za kredity. Tomu však má byť čoskoro koniec. Pedagógovia o peniaze neprídu hneď, ale až od septembra. Do praxe sa tak zákon dostane s príchodom nového školského roka. Podľa Soni Puterkovej zo Slovenskej komory učiteľov Lubyová pri zákone obišla tých, ktorých sa bezprostredne týka.  ,,Tento návrh sa objavil bez vedomia väčšiny školských organizácii tri mesiace po tom, ako bol ukončený celý  proces prípravy aj medzirezortné pripomienkové konanie. O zmenách vôbec nebola informovaná pedagogická verejnosť. Nielenže sa v novom návrhu nezohľadnili zásadné výhrady učiteľov, ale najmä v častiach týkajúcich sa vzdelávania a profesijného rastu zamestnancov došlo k výraznému zhoršeniu podmienok,” argumentuje Puterková.

Ministerstvo školstva sa voči tomuto tvrdeniu ohradilo. ,,Návrh zákona bol komunikovaný s profesijnými organizáciami, vrátane Slovenskej komory učiteľov, od začiatku tvorby návrhu,” uviedol pre Glob.sk tlačový odbor rezortu školstva.

Slovenská komora učiteľov už v zárodku označila Lubyovej návrh za ,,ošklbanú starú sliepku, ktorú už nedáte ani do polievky”. Zdroj: SITA/Diana Černáková

Po novom príplatok za profesijný rozvoj má nadobudnúť platnosť taktiež od 1. septembra. Podľa zákona by mal mať platnosť sedem rokov. Náhradou má byť za zrušený kreditový systém, prostredníctvom ktorého môžu po novom predagógovia absolvovať rozširujúce štúdia, štátnu jazykovú skúšku či špecializované vzdelávanie. Príplatok môžu učitelia získať aj absolvovaním inovačného vzdelávania. ,,Príplatok za profesijný rozvoj zamestnávateľ prizná na dobu siedmich rokov najviac v sume 12 percent z platovej tarify platovej triedy a pracovnej triedy, do ktorej je pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec zaradený, z toho najviac v sume deväť percent za profesijný rozvoj v oblasti inovačného vzdelávania,” píše sa v Lubyovej návrhu zákona.

Slovenská komora učiteľov sa však s Lubyovej zákonom nestotožňuje. Komora s istotou prehlásila, že v nasledujúcich rokoch sa kvôli tomuto zákonu zvýši nedostatok  kvalitných a kvalifikovaných učiteľov. ,,Učitelia v auguste 2023 prídu o 12 % príplatky, ktoré získali v dobrej viere, že im podľa aktuálne platných zákonov platia neobmedzene. Nehovoriac o tom, že zákon núti skúsených učiteľov – špecialistov v pozíciách vedúcich predmetových komisií alebo triednych učiteľov, aby  povinne absolvovali špecializačné 100 hodinové vzdelávanie, ktoré im následne prinesie smiešny 3 % príplatok,” povedala pre Glob.sk členka Slovenskej komory učiteľov Soňa Puterková.

Rezort školstva však naďalej ubezpečuje pedagógov, že platnosť kreditov je neobmedzená. Toto pravidlo nemení ani návrh nového zákona. ,,Kreditové príplatky, ktoré sú v súčasnosti vyplácané, budú ako príplatky za profesijný rozvoj vyplácané do 31. augusta 2023,” doplnilo ministerstvo.

Podľa Slovenskej komory učiteľov bude o pár rokov ešte väčší nedostatok pedagógov ako je dnes. Zdroj: TASR / Marko Erd

Zrušením kreditového systému učitelia prídu o nemalé financie, ktoré poctivo získali vďaka vlastnej iniciatíve. Peniaze, ktoré im od septembra ministerstvo školstva zoberie, bude ťažšie opätovne získať pomocou nového systému. ,,Zvýšenie mzdy prostredníctvom profesijného rastu bude náročnejšie časovo aj finančne. Vzdelávací systém je v novej „koncepcii“ zákona nastavený demotivujúco až likvidačne. Učitelia sa napriek mediálnej masáži o „závratnom 10 % zvyšovaní platov v priebehu dvoch rokov“ v krátkom čase vrátia so svojou mzdou späť,” vysvetlila Puterková. Dodala, že štát takýmito činmi prinúti niektorých učiteľov absolvovať vzdelávanie v nefunkčných štátnych zariadeniach alebo spôsobí nezáujem pedagógov o dôležitú pozíciu triedneho učiteľa. Podľa ministerstva školstva ,,návrh zákona naďalej obsahuje finančnú motiváciu ďalšieho profesijného vzdelávania pedagogických a odborných zamestnancov.”

Pred desiatimi rokmi

S návrhom zavedenia kreditového systému prišiel v roku 2009 vtedajší minister školstva Ján Mikolaj (SNS). 15. novembra vstúpili do platnosti nové pravidlá odmeňovania pedagógov. Vďaka kreditovému systému si učitelia mohli doplniť kvalifikáciu a finančne si polepšiť. Príplatok sa odvíjal od množstva kreditov, ktoré mohli získať vďaka absolvovaniu kurzov či školení. Za každých 30 kreditov si učitelia zvýšili svoju výplatu o šesť percent. Kredity však nemali neobmedzenú platnosť. Ich hodnota vypršala po sedmich rokoch. Po uplynutí platnosti ich učitelia museli získavať nanovo.“Zdá sa mi byť korektné, keď učiteľom za to, že sa budú vzdelávať, aj zaplatíme. To má máloktorý štát v Európe takýto progresívny zákon,” povedal v roku 2009 na tlačovej konferencii vtedajší minister školstva Ján Mikolaj.

Kreditový systém zaviedol v roku 2009 vtedajší minister školstva Ján Mikolaj. Zdroj: TASR / Tomᚹ Halász