Domáce Šport

Účasť slovenských športovcov na olympiáde v Tokiu nie je istá. Pandémia koronavírusu je viac ako reálna

Letné olympijské hry v Tokiu nebudú v pôvodnom termíne v lete 2020, ale až v roku 2021. Budú?Zdroj TASR / AP

BRATISLAVA –  O dva dni mal v Tokiu odštartovať najväčší športový sviatok roka, no pre pandémiu nového koronavírusu sa až vo štvrtok začne odpočítavať rok do začiatku olympijských hier.

Tie sa po marcovom presunutí uskutočnia od 23. júla do 8. augusta 2021. Pandémia skomplikovala prípravy na podujatie Slovenskému olympijskému a športovému výboru (SOŠV) ako aj samotným športovcom, ktorí si vybojovali účasť, či stále bojujú o miestenku pod piatimi kruhmi. Slovensko má momentálne istých 18 miest, vedenie výboru verí, že do Japonska vyšle okolo 45 športovcov.  Olympijské hry preložili prvýkrát v histórii, stále však nie je úplne isté, že sa aj uskutočnia. Keďže pandémia v posledných týždňoch naberá celosvetovo na sile, vedenie Medzinárodného olympijského výboru (MOV) zvažuje niekoľko scenárov. Viacerí jeho predstavitelia sa však vyjadrili, že opätovné preloženie hier medzi nimi nie je.

Letná olympiáda v Tokiu 2020 je preložená na rok 2021. Zdroj: TASR / AP

“Všetci sme  sa tešili, že o takomto čase budeme v Tokiu a budeme si užívať najkrajší športový zážitok. Žiaľ, tento rok priniesol veľa zmien a toto je jedna z nich, ktorá SOŠV a našich športovcov postihla určite najviac. My sme sa vrátili z Tokia tesne predtým, ako bola vyhlásená karanténa a ako sa situácia nie len na Slovensku, ale v celej Európe a potom aj vo svete prudko zhoršila. Keď sme odchádzali z Tokia, bol som presvedčený, že sa tam vrátime a že sa hry konať budú. No dnes počítame s tým, že sa budú konať o rok. Na otázku či som v tom optimista odpoviem, ja budem vždy optimista a vždy sa budem snažiť vidieť veci pozitívne, no budeme rešpektovať situáciu, aká bude za rok. Pevne verím, že sa nájde riešenie,” uviedol prezident SOŠV Anton Siekel.

Japonská vláda súhlasila iba s odkladom olympijských hier v Tokiu na rok 2021. Zdroj: TASR / AP

Napriek optimizmu však upozornil, že SOŠV vyšle na olympiádu športovcov len v prípade, že bude vedieť zabezpečiť ich zdravie a bezpečie. “Keď sa situácia bude zlepšovať, budem sa veľmi tešiť. Keď budeme čeliť hrozbe, ktorú nebudeme vedieť vyriešiť a zabezpečiť, aby sa naša výprava vrátila v zdraví domov, prijmeme opatrenia, ktoré nás zarmútia, no budeme ich rešpektovať.” Pandémia a následný odklad hier spôsobil SOŠV nemalé finančné straty, ktoré už vynaložil na zabezpečenie ubytovania, logistiky a ďalších nákladov spojených s hrami. “Urobili sme všetko pre to, aby sme ich minimalizovali a aby sme sa pripravili na ďalšie obdobie tak, aby sme vedeli spraviť všetko, čo je našou úlohou. Aby naša výprava odchádzala do Tokia pripravená tak, ako si zaslúži,” uviedol Siekel.

Prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel. Zdroj TASR

Straty sa podľa generálneho sekretára SOŠV Jozefa Libu pohybujú vo výške státisícov eur. Výbor sa chystal okrem samotnej olympiády na množstvo sprievodných akcií a aktivít na Slovensku i priamo v dejisku v Tokiu. “Tým, že sa posúva olympiáda, aj naše projekty sa posunú a ak sa dohodneme s partnermi, napríklad na ubytovaní, tak tá strata bude v tomto segmente menšia. Ak povedia, že tie kapacity nemajú, budeme sa dožadovať vrátenia finančných zdrojov. Veľa vecí v Japonsku máme ešte predplatených a uvidíme, čo sa bude diať. Čo sa týka domácich, tak všetky podujatia do začiatku hier sa museli zrušiť a financie, investované dopredu, sú už nenávratne preč. Tie straty môžu byť v stovkách tisícov eur. S tým však zápasia všetci, nie len my a šport,” uviedol Liba.

Generálny sekretár Slovenského olympijského a športového výboru Jozef Liba Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Jednou z hlavných sprievodných akcií mal byť Slovenský dom v Tokiu. Momentálne nie je isté, či a v akej forme bude fungovať na budúci rok. Lukratívny priestor, kde sa mal nachádzať, totiž už nebude v novom termíne dostupný. “Objekt nebude k dispozícii, bohužiaľ tam majú iné plány, čo nás veľmi mrzí. Mali sme už zaplatený nájom a všetko teraz riešime. Či bude dom v roku 2021, všetko bude záležať na tom, v akej podobe budú hry a podľa toho sa rozhodneme,” pokračoval Liba. S finančnou injekciou pre národné výbory by mal prísť Európsky olympijský výbor, ktorý sa tak snaží pomôcť skresať ich straty. O jej výške by sa malo rozhodnúť v priebehu niekoľkých mesiacov.

Slovensko má momentálne 18 miesteniek – sedem v športovej streľbe, päť v rýchlostnej kanoistike, tri vo vodnom slalome, dve v cestnej cyklistike a jednu v športovej gymnastike. Miestenky na meno majú zatiaľ len slalomár Jakub Grigar a gymnastka Barbora Mokošová. “Po presunutí hier sa okamžite zastavil aj kvalifikačný proces, do toho termínu bolo rozdelených približne 50% miesteniek. V nedávnej dobe sa uzatvorili upravené kvalifikačné kritériá jednotlivých športových federácií. Išlo najmä o zmeny termínov, možno určité zmeny v kalendároch. Čo sa týka veľkosti našej výpravy, po takej dôslednejšej revízii by mohla mať okolo 45 športovcov, pri veľmi optimistických odhadoch približne 50. Celá výprava by mala mať okolo sto členov,” uviedol športový riaditeľ SOŠV a vedúci slovenskej výpravy na OH v Tokiu Roman Buček.

Budú či nebudú letné olympijské hry v Tokiu v náhradnom termíne v lete 2021?Zdroj TASR / AP

Všetko však bude závisieť od toho, či sa hry naozaj uskutočnia. MOV a organizátori si zatiaľ nestanovili ani definitívny termín, dokedy sa o tom má rozhodnúť. “Jedna informácia je, že by to mohlo byť niekedy na jeseň a tá posledná podľa niektorých členov MOV je, že by to malo byť až koncom marca či začiatkom apríla. To je podľa mňa z pohľadu logistiky jednotlivých krajín veľmi neskoro. V takom prípade nevieme, ako máme pokračovať v príprave,” dodal Liba.

Mohlo by vás zaujímať