Košice Regióny

Ubytovacie štatistiky počas šampionátu hokeji dosahovali v Košiciach rekordy . Najviac bolo Fínov

Zdroj: TASR - Martin Baumann

KOŠICE – Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2019 sa podľa očakávaní podpísali pod výrazný nárast kľúčových ukazovateľov návštevnosti Košického kraja. V počte prenocovaní za máj 2019 zaznamenal Košický kraj najvyšší percentuálny medziročný nárast spomedzi všetkých krajov. V tlačovej správe to uviedla krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus.

Počet prenocovaní v regióne za mesiac máj medziročne vzrástol až o 41,3 percenta, čím bola pokorená 100-tisícová hranica. Návštevníci v ubytovacích zariadeniach v máji strávili viac ako 100-tisíc nocí, pričom najmarkantnejšie tento rast badať u zahraničných hostí. Počet prenocovaní cudzincov totiž medziročne stúpol z 26-tisíc na viac ako 47-tisíc, teda bezmála o 80 percent.

„Medziročne náš kraj v máji zaznamenal najvyšší percentuálny rast počtu cudzincov spomedzi všetkých krajov na Slovensku. To je mimoriadne povzbudivá správa pre všetkých, ktorí pôsobia v odvetví cestovného ruchu. Zároveň je to dobrý signál aj pre Košický samosprávny kraj, ktorý rôznymi aktivitami i marketingovou podporou prispel k tomu, aby sa návštevníci u nás cítili čo najlepšie. Aj na príklade MS v hokeji jasne vidieť dopad takýchto podujatí na cestovný ruch. Preto sa aj v budúcnosti budeme snažiť pritiahnuť do nášho kraja významné športové podujatia,“ uviedol košický župan Rastislav Trnka. Počet ubytovaných hostí zo zahraničia medziročne stúpol o 27,8 percenta. Pre porovnanie, v Bratislavskom kraji, ktorý tiež hostil šampionát, bol rast 16,7 percenta.

Pozitívny dopad na všetkých

Počty návštevníkov i prenocovaní za máj 2019 atakujú obvykle najsilnejšie mesiace sezóny júl a august. V samotných Košiciach bol dokonca počet prenocovaní za máj 2019 vyšší ako vlani v júli alebo auguste. Dôležitú výpovednú hodnotu má porovnanie okresov. V okrese Michalovce vzrástol počet návštevníkov oproti máju 2018 až o astronomických 151 percent, v okrese Gelnica o 41,2 percenta a v okresoch Rožňava, Trebišov a Košice približne o štvrtinu. „Z toho vyplýva, že hokejový šampionát mal skutočne pozitívny dopad nielen pre podnikateľov pôsobiacich na území mesta Košice, ale profitovali z neho subjekty v celom Košickom kraji,“ dopĺňa výkonná riaditeľka krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.

Najväčšie zastúpenie medzi zahraničnými návštevníkmi mali Fíni. Tí obvykle nepatria medzi významné zdrojové trhy cudzincov v Košickom kraji. Kým za celý rok 2018 prišlo do Košického kraja 474 Fínov, v máji 2019 ich bolo v oficiálnych ubytovacích zariadeniach na území kraja až 1717, pričom ďalšie desiatky až stovky ich mohli bývať na súkromí alebo cez Airbnb. Fíni sa tak vyšvihli zo štvrtej desiatky poradia zahraničných zdrojových trhov na 3. miesto v počte návštevníkov a na prvé miesto v počte prenocovaní v Košickom kraji.